Посадова пожежа з наслідками

“Україна-Центр”

Нвприкінці жовтня недалеко від головної площі обласного центру сталася пожежа в кімнаті, яку орендує один із заступників голови Кіровоградської обласної ради. Пожежу загасили, але його наслідки людям, що виявилися причетними, відхаркуються – і в переносному, і в прямому значенні – до цих пір.

Щоправда, дуже по-різному. Свободівцю зі Світловодська Ігорю Степурі, про якого і йшлося вище, виставлено рахунок на 22 тисячі гривень.

Орендар у подовжувач увімкнув нагрівальні прилади, що не передбачено інструкціями, – пояснює Тадеуш Шуляк, начальник комунального підприємства по управлінню будинками обласної ради. – Включив і пішов. Поклав одяг сушитися на обігрівач, що також заборонено робити. Навантаження «переноска» не витримала, килимове покриття на підлозі почало тліти, сталося загоряння. Згоріли ліжко, портьєри, розплавився кондиціонер. За балансовою вартістю сума збитків 4200 грн. У перерахунку на діючі ціни це 22 тисячі. Постояльцеві ми виставили рахунок, очікуємо його оплати.

Але матеріальним збитком, нанесеним комунальному підприємству, наслідки НП насправді не обмежилися. Практично випадково, за неофіційними каналами, «УЦ» стали відомі додаткові подробиці, які всю цілком рядову побутову історію ставлять у зовсім інший ракурс.

У всьому порожньому будинку у Степури є єдина сусідка. Їй не пощастило двічі – спочатку оселитися через стінку від заступника голови, потім – опинитися вдома, коли залишена їм «бомба» уповільненої дії спрацювала. Вікторія тут нещодавно – близько 9 місяців вона працює в одній будівлі зі своїм сусідом, переїхала сюди з Новоархангельського району. У свої 25 вона встигла здобути дві вищі освіти – юридичну та психологічну – і попрацювати в соціальній сфері райцентру. Це вона повідомила про пожежу того жовтневого вечора, трохи пізніше десяти.

Я розмовляла з мамою. Не зрозуміла, що відбувається, мені дуже погано, в скроневих частках сильно розболілася голова. Кажу: «Мам, мені так погано, просто не можу, я зараз одягнуся і все-таки вийду на вулицю, тому що відбувається щось дивне». Диму, вогню, нічого не було, ніякого запаху я не відчувала. У мене почали текти сльози. До дверей дійти вже не змогла. Змогла дістатися до вікна і відкрити його. Вдихнула свіжого повітря, мені стало трохи краще, і я вийшла в коридор. Побачила, що є задимлення у верхній частині, під стелею. Хмарка така. Я дзвоню адміністраторові гуртожитку, повідомляю про те, що сталася надзвичайна подія, запитала, чи є у нього номер мого сусіда, Ігоря Станіславовича Степури. Я чула його кроки, знаю, що він був. Якщо він в кімнаті, то йому дуже погано і його потрібно рятувати. Номеру телефону немає. Я перед цим поторсала ручку його двері, ніхто мені не відкрив, – згадує Вікторія.

На посту охорони внизу є резервні ключі – вона вирішила спуститися, взяти їх і йти рятувати людину, якщо це ще можливо. Разом з одним з нацгвардійців, які чергують на пості, пішли відкривати кімнату. За дверима – густа хмара чорного диму. Приїхали дві пожежні машини, опергрупа поліції і «швидка».

Дівчині виміряли тиск – 160 на 100 при тому, що Вікторія – гіпотонік, і нормальний у неї – 90 на 60. Їй надали допомогу, від госпіталізації відмовилася – вважала, що це буде зайвим і потрібно просто виспатися. Їй дозволили влаштуватися у службовому приміщенні на дивані. Але через кілька годин самопочуття значно погіршилося, почалися напади нудоти, і вона опинилася-таки в лікарні – на два тижні.

Діагноз – отруєння чадним газом. Інтенсивна терапія, потім пульмонологія. Перший час не могла пересуватися самостійно, траплялися порушення мови. Засипала з «флексюлями», крапельниці, детоксикація. Фібробронхоскопія – цю важку, травматичну процедуру називають ще штучним утопленням. Під місцевою анестезією через ніс вводять в бронхи зонд, заливають їх рідиною, а потім відкачують цю рідину. У носі лопаються судини, кров потім відхаркується. Гастроскопія. Барокамера.

Дуже боялася до цього крові, уколів, – каже дівчина. – Зараз уже нічого не боюся. Намагаюся з оптимізмом на це дивитися і кажу, що тепер я не боюся напевно, навіть народжувати.

Поки, правда, вона приймає імуноукріплюючі і заспокійливі препарати, паралельно лікує шлунок. Після отруєння, всіх медичних процедур і медикаментів в організмі порушився баланс жовчі, її виділяється занадто багато. З’явилася алергія. Періодично температурить – наднирники виділяють у кров надлишок адреналіну. З’явилися проблеми зі сном, різкі сторонні запахи викликають паніку. Лікарі стверджують, що симптоми ускладнень можуть проявлятися ще до року, рекомендують відпустку, курорт і свіже повітря. Каже – може, влітку, зараз роботи багато, і так два тижні «прогуляла». Мамі, яка виростила її без батька, а недавно перенесла інсульт, подробиці досить довго повідомляти боялася. І дуже вдячна людям, які її підтримали.

Вони знають, що я не місцева, що я з області. Тут, крім роботи, у мене особливих знайомств немає, – констатує Вікторія.

Серед цих людей не виявилося, втім, Ігоря Степури – теж знайомого по роботі, який саме пряме відношення до її ситуації до того ж має, як-ніяк. І прояв хоча б формального співчуття, напевно, був б доречним, вважає постраждала:

Свідомо він, звичайно, не хотів мене труїти. Але все-таки хоча б коментар, не те що вибачення. Жодного разу не провідав, не подзвонив. А зараз, коли ми бачимося – в силу того, що працюємо в одному приміщенні – я помічаю, що він мене просто уникає.

Сам заступник голови облради коментувати питання, пов’язані з пожежею і її наслідками, відмовився. Мовляв, це нецікава приватна справа, яка не стосується місцевого самоврядування. Хіба в тому ключі, що його головним фігурантом є один з керівників органу місцевого самоврядування, ні?

Небажання свободівця говорити на цю тему зрозуміле – за чутками, платити по виставленому рахунку за збитки, завдані комунальному гуртожитку, він поки відмовляється. А про збитки, завдані здоров’ю зовсім ще молодої дівчини, схоже, вважає за краще навіть не знати.

Не зовсім зрозумілою у всій цій історії залишається тільки одна деталь. Є факт пожежі. У пожежі є встановлений винуватець – адже на підставі чогось рахунок виставили саме орендарю вигорілої кімнати. Все офіційно заактовано і поліцейськими, і співробітниками ДСЧС. Є людина, здоров’ю якої у результаті завдано очевидну шкоду, засвідчену діагнозом і епікризом лікарів. На лікування, за приблизною оцінкою самої Вікторії, вже пішло до 10 тисяч гривень…