Після бійні: велика політика в Бережинці

Оприлюднені кадри жорстоких «масок-шоу», влаштованих минулого тижня силовиками в Бережинці Кіровоградського району, викликали грандіозний скандал. Побиття ветеранів АТО, під час якого постраждали тамтешні мешканці, стало топ-темою.

Хто розігрів ситуацію у селі до градусу кипіння, що насправді сталося, і що буде далі? У цих питаннях ще треба розібратися.

До

У квітні цього року до Миколи Трибиненка – співвласника і керівника агрофірми «Нива-2010» – звернувся судовиконавець із рішенням на руках про стягнення з нього восьми мільйонів гривень. Тоді ж Трибиненко дізнався, що відповідно до нового запису в держреєстрі, власноруч подарував 65% майна підприємства офшорній компанії з Центральної Америки. Далі подаровані відсотки знову передарували, потім перепродали, і так вони перейшли у власність до дніпропетровської фірми, представники якої незабаром заявили про свої права. Прокуратура області розпочала кримінальне провадження за фактом шахрайства, триває розслідування.

– Законний шлях вирішення ситуації – завершення розслідування кримінальної справи, передача справи до суду. Якщо людина нікому не винна – це нескладно довести. Якщо людина не підписувала документи – це теж нескладно довести. Має бути рішення суду, який скаже: ось це – шахраї, які намагалися заволодіти підприємством, покарає винних і покаже громадськості, що у нас правова держава. Особисто у мене немає жодних сумнівів у тому, що в цій ситуації правда на боці Трибиненка, – заявив очільник області Сергій Кузьменко.

Втім, просто чекати юридичного фіналу вочевидь ніхто не був готовий. У Бережинці з’явилися представники політичних партій і громадських організацій, люди пікетували прокуратуру, перекривали криворізьку трасу… Наприкінці травня близько двох сотень осіб – пайовики підприємства, буквально штурмували офіс Трибиненка, в якому зачинилася найнята «новими» власниками охорона. У людей стріляли, трьох поранили. Згодом людям за сприяння поліції вдалося розвернути ще одну партію приїжджих «охоронців».

Донбасс_3

– Цього понеділка (26 червня, – авт.) охоронна фірма «Борисфен» заїхала в Бережинку, представляючи інтереси сторони, яка нібито на сьогоднішній день є власником компанії. Жителі села піднялися і сказали, що хлопці помилилися адресою. Поліція затримала більше трьох десятків осіб. Після цього ми з народними депутатами, представниками правоохоронних органів, приїздили в село, зустрічалися як із жителями-пайовиками підприємства, так і з Миколою Павловичем (Трибиненком, – авт.). Начебто було зрозуміло, що Національна поліція залишається в Бережинці, що вона готова відповідати за правопорядок, що нічого не заважає пану Трибиненку збирати урожай. Але на цій зустрічі він нам не повідомив, що вже має домовленість із паном Семенченком (народним депутатом від «Самопомочі», – авт.), що той найняв охорону «Донбас». Вже у вівторок мене поставили до відома, що після того, як правоохоронці випровадили одну охоронну фірму, приїхала інша. Це була певна провокація того, що рано чи пізно станеться конфлікт, – констатує Сергій Кузьменко.

Цікаво, що згадану дніпровську охоронну фірму «Борисфен» пов’язують із народним депутатом від «Народного фронту» Юрієм Березою, і вона теж уже встигла заробити недобру славу.

День «Ч»

Страшно уявити, що могло б статися, якби «Борисфен» із «Донбасом» влаштували в селі «батл», скажімо, 30 на 30. Але й те, як відреагували силовики, складно назвати адекватною відповіддю на ситуацію. Питання, хто саме віддав наказ про зачистку Бережинки 27 червня, поки залишається відкритим. А от що і як там відбувалося, відомо зі слів Марії Лебідь – заступника головного редактора обласної телерадіокомпанії, яка опинилася в епіцентрі подій.

– Надійшла інформація, що в село заїхало три машини людей у формі, повністю екіпірованих і без розпізнавальних знаків, – говорить вона. – Коли ми прибули туди, трьох-чотирьох «донбасівців» безжально били на моїх очах, кидали головою об цемент, об стіну, у них були розбиті обличчя. Забрали у них, до речі, всі гроші, всі документи. Волочили їх, як якесь м’ясо. Причому люди, які стали на їхній захист, і які взялися за руки й намагалися прикрити собою, теж потрапили під роздачу, в тому числі жінки. Били по обличчю, у жінок залиті кров’ю обличчя були, одній вивернули руки, розбили коліна. Їх кидали на підлогу, волочили, тягли…

Донбасс_1

За інформацією, що з’явилася згодом у медіа, в операції брав участь і київський «КОРД», і криворізькі нацгвардійці. Вони дійсно були в повній екіпіровці, з закритими обличчями, зі службовими собаками і автоматичною зброєю – це видно на оприлюдненому відео з місця подій. Очевидці стверджують, представники «Донбасу» не чинили опору, і навіть вишикувалися для особистого огляду – аби силовики переконалися, що вони не озброєні, але їх почали жорстко «пакувати» без очевидної необхідності.

Результат – близько двох десятків постраждалих, яким надавалася медична допомога. За словами Марії Лебідь, кілька людей довелося госпіталізувати.

Офіційний коментар начальника обласної поліції Сергія Кондрашенка нічого не прояснив. Мовляв, від представників другої сторони майнового конфлікту надійшла заява про те, що на території підприємства безпідставно перебувають невідомі в формі і зі спецзасобами. Зауважив також, що жодна охоронна структура не має повноважень здійснювати правоохоронні функції.

Після

З тим, що з людської точки зору силовики абсолютно очевидно «перегнули палицю», згоден і очільник області.
– Я не хочу виконувати роль судді і не хочу бути адвокатом Національної поліції, – сказав Сергій Кузьменко. – Якщо хтось перевищив службові повноваження, відповідатиме згідно з чинним законодавством.

За фактом перевищення повноважень службовими особами обласного управління Нацполіціі, спеціального підрозділу поліції «КОРД» і Нацгвардії прокуратура області вже розпочала розслідування. Але, чим би воно не закінчилося, сьогодні очевидно і те, що навколо конфлікту в Бережинці робиться політика.

Той же Міхеїл Саакашвілі, якого досі там вживу ніхто ніколи не бачив, приїхав буквально наступного дня, пішов «у люди», пообіцяв звернутися до президента, і… поїхав.

А минулої п’ятниці на площі перед обласною адміністрацією пройшов мітинг на кілька сотень людей, заявлених як аграрії з декількох областей. Майоріло чимало недешевої поліграфії, виготовленої під акцію. Біля мікрофонів, з-поміж інших – Семен Семенченко та решта представників його політичної сили. Яскраво вираженого політичного забарвлення набула і прийнята в результаті резолюція.

Донбасс_2

Відставка обласного прокурора, кримінальна відповідальність для представників поліції і Нацгвардії, відновлення прав власників, пайовиків і трудових колективів ряду сільгосппідприємств, які зазнали спроб рейдерських захоплень – лише частина того, що умовні підписанти вимагали у керівництва країни, Генпрокуратури та інших структур виконати… за п’ять днів. В іншому разі «залишили за собою право ініціювати відставку» чомусь голови Кіровоградської облдержадміністрації.
Сам же очільник вважає, область має бути вдячна заїжджим політикам за те, що вони привертають увагу до її проблем. Більше того, Кузьменко активно працює з обраними на Кіровоградщині нардепами – Станіслав Березкін і Костянтин Яриніч уже спрямували офіційні депутатські звернення до керівництва МВС, Міністерства юстиції, НАБУ, Генеральної прокуратури.

– Сподіваюся, політики діятимуть в інтересах людей і прагнутимуть допомогти, а не розповідатимуть, що все погано, ніхто нічого не робить. Я ж не розповідаю, що голова облдержадміністрації не має впливу на прокуратуру, на поліцію, на юстицію… Народний депутат має набагато більше можливостей для того, щоб зайти в кабінети вищих посадових осіб. Тому закликаю всіх політиків об’єднатися для того, щоб раз і назавжди побороти корупцію і рейдерство, які є в Україні, – наголосив Сергій Кузьменко.