Резонансне вбивство: вирок відкладається

Двох що вже відсиділи за подвійне вбивство і обвинувачених ще в одному судять довше 3 років, і це не межа. Тим часом суддя Кіровоградського обласного суду, який з формальних причин викинув у відро для сміття результати двох років розглядів, експертиз, опитування свідків, оголошення негласних слідчих дій і судових дебатів, тишком пішов у відставку…

d63e6e3507be7d4dd5fa90a79129e892
На приблизному місці вбивства, фото – http://kirkat.com.ua

Генерала податкової служби Володимира Тесленко забили на смерть в ніч на перше травня 2014-го біля нічного клубу «Джунглі» в обласному центрі. Початок бійки в його стінах зафіксували камери відеоспостереження. Обвинувачені Іван Проценко та Євген Яценко раніше вже були засуджені і відбули по кілька тюремних термінів, у тому числі за стрілянину в кіровоградському нічному клубі «Сана» в 1997 році, результатом якої стали смерті двох людей і поранення ще кількох. У 2016-му Ленінський районний суд виніс вирок – два довічні. Пізніше колегія Апеляційного суду Кіровоградської області з формальних підстав повернула справу на повторний розгляд до першої інстанції.

– З текстуального, граматичного (філологічного, лексичного) тлумачення змісту обвинувального акта… колегія суддів вважає, що викладені в обвинувальному акті відомості… складають зміст письмового повідомлення про підозру, а не зміст звинувачення, – йдеться в тексті рішення апеляції, що не підлягає оскарженню.

Джерело, вельми близьке до системи юстиції, стверджує, що таке рішення могло коштувати близько 120 тисяч доларів США.

Скарга на дії Сергія Деревінського, головуючого в колегії, була подана представником потерпілої сторони до Вищої ради правосуддя. Станом на 4-5 місяців тому вона ще не була зареєстрована, зазначає адвокат Оксана Комякова. За її словами, перспективи розгляд цієї скарги вже не має, тому що Деревінський подав у відставку незабаром після винесення скандального вердикту, і більше не є суддею.

Зараз справа слухається в Кіровському районному суді Кропивницького, склад колегії якого змінювався вже чотири рази через самовідводи, хвороби і відпустки суддів. Наступне засідання призначене на 11 травня. При цьому, якщо першого разу справа розглядалася судом присяжних – про таке бажання заявили самі обвинувачені, то після винесеного тоді вироку, схоже, передумали. Нового рішення чекати, на думку адвоката потерпілої сторони, мінімум до Нового року, і це найоптимістичніший сценарій.

Тим часом з моменту вбивства минуло чотири роки, окремі свідки починають «забувати» його обставини, і їхні свідчення часто вже не дуже й відповідають тим, що давалися тоді. Деяких, як того ж охоронця, який був одним з основних свідків і спочатку стверджував, що безпосередньо бачив, як жертву забивали ногами на смерть, ніби взагалі не можуть знайти.

Як мінімум для затягування справи у захисту обвинувачених (а кожного, нагадаємо, захищають по два приватних адвоката) знову є маса можливостей – наприклад, коли процес дійде до стадії оголошення експертиз, можна наполягати на їх повторному проведенні. Може йтися, в першу чергу, про відбитки підошви спортивної туфлі на голові вбитого, який збігається з взуттям одного з підсудних, і краплях крові на вилучених у нього предметах одягу. Згідно з даними експертизи ДНК, проведеної в рамках початкового розслідування, це з дуже високою ймовірністю кров саме жертви.

Сенс у затягуванні для захисту безумовно є – за словами Комякової, до Проценко і Яценко цілком можуть бути застосовані норми сумнозвісного «закону Савченко» в його первісному вигляді. І якщо новий вирок буде обвинувальним, але не довічним, це, звичайно, зіграє їм на руку. Як, цілком можливо, і друга група інвалідності, яку один з обвинувачених зміг оформити, вже перебуваючи в СІЗО.

Як і раніше залишається відкритим питання, звідки у людей, які пару-трійку років як звільнилися з місць позбавлення волі після тривалих термінів ув’язнення, гроші на те, щоб протягом трьох років оплачувати послуги чотирьох адвокатів, не кажучи про можливе вирішення питань в апеляційному суді. Обидва обвинувачених у вбивстві Тесленко в останню «ходку» провели там по 10-15 років.

Нагадаємо, за даними наших джерел, в матеріалах кримінального провадження у справі містяться дані про обшуки, що проводилися, коли одного з підозрюваних ще шукали.

Один з обшуків, стверджує джерело, проводився у громадянина Ковтуненко Ігоря Володимировича. Людина з точно такими ж прізвищем, ім’ям та по батькові балотувався в 2014-му в народні депутати в 100-му окрузі Кіровоградщини, є членом політичної партії «Батьківщина» і згадувався ЗМІ в якості помічника голови Кіровоградської обласної ради Олександра Черноіваненко.