«Рейдерз дайджест – 2018»: у кого відберуть сьогодні

Хто спалив джип борця з рейдерами – незрозуміло, зате точно відомо, що всі фермери, які попередньо оплатили товари «Імперії-Агро», свого не отримають. Тим часом в Мін’юсті минулої п’ятниці мали розглядати скаргу чергового сільгосппідприємства з Кіровоградщини, яке піддалося атаці через реєстраційні схеми, юстицією ж створені.

У розпал польових робіт ми поцікавилися, що відбувається на фронтах війни за землю і власність, тліючої з періодичними спалахами по всій нашій аграрній області, та й по країні в цілому.

02894-768x432

Два тижні тому в Кропивницькому серед білого дня біля входу в міський дендропарк горів «Фольксваген» Віталія Берегового – директора агрофірми «АПК Моя родина» і голови громадської організації «Аграрна самооборона України» в Кіровоградському районі. Поліція розслідує підпал, свідки кажуть про невідомих в медичних масках, що підходили до автомобіля. Сам Береговий тоді сказав, що пов’язує напад зі своєю громадською діяльністю в «гарячих точках» області – Бережинці, Доброму і не тільки. На сьогодні про появу підозрюваних у справі йому невідомо, а спосіб підпалу залишається «таємницею слідства».

Отримають не всі і не те

Незадовго до інциденту активісти організації брали участь у блокуванні головного складу компанії-дистриб’ютора «Імперія-Агро» в інтересах фермерів, які зробили передоплату за посівний матеріал, засоби захисту рослин тощо і ризикували не одержати нічого через дії представників «ТАСкомбанку», який має боргові претензії до «Імперії-Агро».

photo_2018-04-04_21-18-12-25749

Суть конфлікту – банк вивозив те, що вважав за потрібне, в значно більших обсягах, ніж товар відвантажувався господарствам, які його передплатили. Йдеться про сотні сільгосппідприємств з усієї країни, яким винні продукцію на сотні мільйонів. На початку квітня тут були замовники з Хмельницької, Чернігівської, Чернівецької та інших областей. В даний момент, за інформацією голови «Аграрної самооборони» Юрія Крутько, на складі залишилося мільйонів на 40 гривень товару, його розбирають регіональні представництва «Імперії-Агро» і пропорційно оплаті ділитимуть уже у себе в регіонах.

– Всім замовникам, звичайно, не вистачить. Відсотків по 30-40% від передплаченого видавали вже давно. І видають ж не те, що ти оплатив, а те, що залишилося. Воно вже й не треба, може бути, але забирають все, що можна, – констатує Крутько.

З чуток, з компанії, на якій «висять» не тільки зобов’язання перед банком і фермерами, а й дві кримінальні справи, почався відтік співробітників. Про можливе банкрутство «Імперії-Агро» почали говорити з початком боргового скандалу півтора місяці тому.

Нагадаємо, 30 березня на головний склад дистриб’ютора зайшли найняті «ТАСкомбанк» співробітники так званої юридичної компанії «Легіон» з Харкова, просто кажучи – бійці, завданням яких був вивіз ліквідного товару в якості застави під проблемні кредити. Представники боржника намагалися якийсь час представляти те, що відбувається «рейдерською атакою», але факти швидко розставили крапки над усіма літерами.

Війна клонів

На момент написання цього матеріалу минуло більше місяця з моменту подачі скарги «Агрофірмою Маріампольською» з Петрівського району до Міністерства юстиції. Час на її розгляд так звана антирейдерська комісія Мін’юсту знайшла тільки наприкінці минулого тижня – з негативним результатом.

мариампольське

21 березня цього року підприємство подало документи на участь в земельному аукціоні, документи були прийняті працівником «Кропивницького науково-дослідного і проектного інституту землеустрою» Костянтином Сичовим, а коли 30 березня голова правління агрофірми Костянтин Міщанин приїхав за квитком учасника аукціону, йому вручили відмову. Представники «Маріампольської» вважали її безпідставною і знову виїхали до обласного центру – розбиратися.

Поки їздили, до них в офіс прибули невідомі з документами, в яких йдеться про те, що їх СВК більше не існує, а є однойменне ТОВ. Наступного дня в реєстрі змінили склад засновників вже підприємства-клона, Міщанину «залишили» 30%, решта прав на 17 з половиною мільйонів, якщо в грошах, перейшли ТОВ «Глянець». А ще наступного «Глянець» змінився на «Вермонт Альянс» з підписантом – депутатом місцевої сільради Володимиром Тітаренко, слюсарем за освітою, який згідно декларації заробив за минулий рік трохи більше 30 тисяч гривень.

Перереєстрація кооперативу, схоже, була проведена за підробленим протоколом зборів співвласників – його члени стверджують, що за таке рішення не голосували, поліція почала дві кримінальні виробництва – за підозрою в підробці документів і шахрайстві, а майно і земля агрофірми арештовані судом. Ніби як навіть якийсь київський нотаріус заявив, що його печатка і підпис на протоколі – підроблені.

Безкровно повернути все на вихідні позиції де-юре могло б якраз рішення комісії Мін’юсту про скасування реєстраційних дій, на які подана скарга. А там вже слідство, суди тощо.

Тим часом люди, що стоять за спробою недружнього поглинання агрофірми, спробували подати технічний позов щодо дій реєстратора на їхню ж користь, який міг заблокувати цю можливість – до честі Кіровоградського окружного адмінсуду, у відкритті провадження відмовили. А в окружному суді міста Київ – не відмовили. За день до призначеного розгляду в Мін’юсті суддя Сергій Каракашьян ухвалив відповідне рішення, і 15 травня комісія відмовила у задоволенні скарги на цій підставі.

Того ж дня в Луганці, де розташований офіс підприємства, відбулись сутички між мешканцями села – працівниками агрофірми, та представниками підприємства-клoна ТOВ «Агрoфірма Маріампoльска». Його керівники запросили трудовий колектив на зустріч, на яку на джипах прибув власне номінальний керівник Тітаренко та ще декілька чоловіків. Діалогу не вийшло – їх закидали яйцями та облили зеленкою. Також на зборах буо символічно оголошено недовіру сільському голові Роману Штрмаку, який, за словами селян, не посприяв захисту підприємства та співпрацює з рейдерами.

«Обратка»?

Аналогічна ситуація з комісією та технічним позовом склалася раніше в Бережинці Кіровоградського району, де триває один з найгучніших рейдерських скандалів останніх років навколо підприємства «Нива-2010», яке належало Миколі Трибиненку.

– Коли ми написали скаргу, ще не було суду. А коли вони нам давали відповідь (негативну), вже не було суду. Зробили «мильну бульбашку» – подали в суд, потримали три дні і забрали назад. Я тепер точно знаю: «Дніпромет» (новий власник «Ниви-2010» згідно спірних документів. – Авт.подав до суду на визнання дій реєстратора правомірними, а потім забрав. Це все технології рейдерів, які очолюють Міністерство юстиції і Петренко (міністр юстиції України. – Авт.), – сказав в інтерв’ю тижневику «Україна-Центр» юридично колишній власник агрофірми.

Історія в Бережинці теж починалася в минулому році з документу, який Трибиненко називає підробленим, – нібито підписаного ним і його дружиною договору дарування. Нібито подарував свої 65% у підприємстві офшорній компанії, вони ще кілька разів змінили власників, останнім з яких і став згаданий «Дніпромет».

бережинка

Було багато силової боротьби – місцеві проти охорони з Дніпра, найнятої тими, хто називає себе новими власниками, стрілянина, поранені. Потім силовики проти охорони, найнятої іншою стороною, з шевронами батальйону «Донбас», розслідування прокуратури.

– Приїхали рейдери, сказали, що вони охоронна фірма, у них нібито є документи. Поліція всіх цих людей затримала і помістила в ізолятор тимчасового утримання. Вони сидять, ми починаємо з ними працювати, з’являється інший колектив людей, які захищають протилежну сторону. Ми і тих хотіли забрати, але вони виявилися хитрішими. Помилки попередньої групи не повторювали. Були підтримані народними масами і перед собою, як «справжні патріоти», виставили жінок і дітей. Ось такі молодці! Ніхто з них не захотів прислухатися до законної вимоги сісти в автобус, щоб пройти у відділення поліції. А до тих, хто не виконує законні вимоги, є законний дозвіл на застосування сили. Ми затримали і першу групу, і другу. Те, що ці вимоги були законні, ніхто не оскаржує по сьогоднішній день, – сказав тоді глава Нацполіціі Сергій Князєв.

Ніяких точок з тих пір не поставлено, навіть з комою. Сини все ще колишнього власника втрачали і знову повертали контроль над своїми частинами в агрофірмі. Десь якось, напевно, розслідується кримінальна справа. Щось слухається в адміністративному суді Києва, в діях державного реєстратора з Малої Виски щодо «Ниви-2010» знайшли грубі порушення і відлучили його від єдиного держреєстру. Нотаріуса з Кропивницького, який посвідчує договір дарування, в лютому цього року взагалі анульовано свідоцтво.

А самому Миколі Трібіненку повідомляють про підозру вже в другому кримінальному провадженні, що не стосується всіх цих подій. Перше було у справі про оформлення оренди земельної ділянки за договором міни від 2013 року, друге – у справі про шахрайство в особливо великих розмірах, яке стосується зміни організаційної форми підприємства з кооперативу на товариство з обмеженою відповідальністю в 2010 році. Сам аграрій стверджував, що зберіг тоді підприємство, викупивши у 33 співзасновників контрольний пакет, який хотіли придбати за 600 тисяч гривень конкуренти.

– Мені «шиють справу», що я селян обдурив і майно забрав даром. Я за майно заплатив мільйон доларів по тим грошам, – зокрема, говорив Трібіненко.

Всі ці різночитання підтверджують відому тезу про те, що об’єктами спроб поглинання, як правило, стають підприємства з юридичними вразливостями. А їх в нашій країні з ясельною поки історією ринкових відносин не має в своєму минулому дуже рідкісний бізнес. Ще одним слабким місцем можуть стати пайовики, з якими до більш агресивних учасників ринку «йде» часом головний актив – оброблювана земля.

«Добрий» переділ

Саме земельним переділом закінчилася ще одна гучна рейдерська історія останніх років на Кіровоградщині. Наприкінці серпня 2016-го власник «ПСП ім. Димитрова» з села Добре Вільшанського району Іван Кіров дізнався, що, за даними держреєстру, перестав бути засновником підприємства. Далі – ланцюжок фірм з Миколаєва та Олександрії і вивід на фізичну особу. На територію заїхало п’ять машин з тридцятьма бійцями, зірвали замки, спустили колеса техніки, винесли документи, комірні книги, вивезли частину посівного матеріалу.

Прокуратура почала два кримінальних провадження, розпочатих за ознаками протиправного заволодіння майном і підробки документів. У липні минулого року, після визнання судом незаконною первинної перереєстрації агрофірми, частина селян спільно з тими ж колишніми бійцями «Донбасу» видворили «нових власників» силою.

У мережі можна знайти відеоролики, на яких озброєні палицями люди б’ють вікна і зламують двері, чути постріли. Декого з представників найнятої іншою стороною охорони серйозно побили, згодом добровольця батальйону ОУН Леоніда Литвиненка і одного з екс-комбатів «Донбасу» Анатолія Віногродского офіційно звинуватили в розбійному нападі. Зокрема, в тому, що вони «разом з іншими особами прибутку на територію приватного сільгосппідприємства, де побили охоронця з використанням кастетів і телескопічних палиць, відібрали у потерпілого його особисте майно, завдавши збитків на суму понад 650 000 гривень».

добре

Два тижні тому колегія суддів Знам’янського суду Кіровоградської області повернула обвинувальний акт на доопрацювання прокуратурі. У Доброму тим часом все більш-менш вирішилося.

– Техніку вони (засновники. – Авт.забрали свою, суди виграли. Частину врожаю у них забрали, відразу вивезли – через підставну структуру, довести щось складно. Було там не зовсім справедливо по землі, можна було боротися, – вважає Юрій Крутько з «Аграрної самооборони».

Мова якраз про часткове переукладання власниками паїв – місцевими селянами – договорів оренди. Поки навколо «ПСП ім. Димитрова» тривали розгляди і подальша його доля залишалася неясною, багато хто з них погодився на запропоновані (вгадайте ким) умови і віддали свої наділи в оренду іншому господарству – «ПП ПСП ім. Димитрова». Абсолютно легально…

Андрій Трубачев, фото у вільному доступі