«Руки геть» чи «саме місце»: громадські діячі проти спортсменів

 

“Україна-Центр”

Що краще – поганий сквер або хороший спортзал? Чи варто дивитися крізь пальці на норми кодексів, якщо це робиться «заради дітей»? На ці та інші непрості питання вже сьогодні доведеться відповісти міській владі обласного центру Кіровоградщини, місцеві депутати якого вже почали процедуру відведення ділянки в зеленій зоні під будівництво спортивного залу.

Сьогодні в клубі «Борець», яким керує Євген Скирда, бразильським джіу-джитсу вже займаються 8 дитячих і одна професійна група – це близько півтораста вихованців. Зовсім недавно вони привезли цілий ряд медалей, у тому числі – золото з Лісабона, де проходив європейський чемпіонат. Але в орендованих приміщеннях, де зараз проходять тренування, за словами Скирди, постійно якісь проблеми – то світло вимикають, то оренду підвищують, та й в цілому існуючі міські спортзали заповнені.

– Хіба погано, якщо до тих спортшкіл, які є, додасться ще одна в місті? Не черговий супермаркет або бізнес-центр, а дитячий спортклуб сучасної споруди? – задає цілком риторичне, здавалося б, питання тренер європейських чемпіонів. – Мій друг Микола Байбарак, він потужний фермер, виділяє гроші, дуже багато людей нам допомагають. Одна людина надає будматеріал, інша – всю будівельну техніку, третя електрику на себе бере, мій рідний дядько займається виготовленням і установкою вікон – він бере на себе всі вікна і двері. Це таке буде будівництво всенародне.

І, напевно, це дійсно було б зовсім не погано, якщо б не одне але, на яке вказують представники громадської ради при Кіровоградській міській раді. А саме – розташування ділянки, виділення якої під розміщення майбутнього спорткомплексу погодила депутатська комісія, а сесія міськради, в свою чергу, дала дозвіл на розробку відповідної документації. Знаходиться він безпосередньо в межах скверу «Молодіжного», розташованого на набережній Інгулу неподалік від Спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву «Надія».

28031724
Стан скверу “Молодіжного” сьогодні

Архітектор Людмила Харламова зазначає: будівництво, під яке виділено близько половини гектара землі, неминуче захопить не тільки «зону активного відпочинку», так звану Р2, якої там, мовляв, і так залишилося всього нічого, а й 50-метрову охоронну зону річки Р1, в якій капітальні споруди не можуть розміщуватися по закону.

– Це порушення Земельного, Водного кодексів, – стверджує вона. – Крім того, як би вони не розповідали про триповерхову будівлю, зменшення площі, це все виверти. Тому що навколо будівлі потрібно робити вимощення, пожежний проїзд, а він робиться за 6-8 метрів, плюс ширина самого проїзду, плюс потрібні якісь стоянки, вони все одно поставлять там паркан, і це будуть ті ж 0,5-0,6 гектара. А головне – це порушення природоохоронної зони.

Минулої середи Скирда зустрічався з радою, щоб дати всі необхідні пояснення. Щоравда, основні претензії громадських діячів, на його думку, полягають в іншому.

– Громадська рада турбується про те, щоб там було побудовано саме те, що заявляється, щоб не було ніяких схем підпільних, віджимання землі або чогось в цьому роді, – говорить він. – Ми намагалися їх переконати в цьому – що ми там плануємо побудувати спортзал, а не щось інше. Ми пояснювали, хто ми, що ми, хто нам допомагає будувати, розповідали про проект. У підсумку начебто всім стало все зрозуміло, вийшли на якийсь конструктив.

Основний опонент цього самого проекту, архітектор Харламова, втім, на тій зустрічі була відсутня, думки своєї поки не змінила і обіцяє її відстоювати, у тому числі під час зустрічі з мером, вже ініційованої місцевим союзом архітекторів. Сам «винуватець торжества» в розміщенні комплексу саме там, де планується, ніякої крамоли не бачить.

– А чому ні? У дендропарку теж великий спорткомплекс знаходиться, це як раз місце для спортзалу, для дітей, – аргументує Скирда. – У нас дорослі – тільки професійна команда, основний акцент – на дітей. Чим погано, що діти будуть займатися серед дерев, а не біля дороги нюхати вихлопні гази? Цей сквер – потрібно пройтися і побачити, в якому він стані знаходиться. Ніхто за ним не доглядає, сміття, молодь ввечері пиво п’є. Коли ми там будемо, це відразу і суботники зі спортсменами, будемо доглядати за цією територією. Знову ж, коли там буде спортзал, там і пиво перестануть пити – ми там постійно перебуватимемо, якщо хтось буде «сидіти», будемо проводити бесіди. Я не бачу в цьому нічого поганого. Ми планували три поверхи, але, можливо, буде два. Проект ще не робили, зараз приймаємо рішення. Загальною площею 400 «квадратів». Це не якась громадина, яка знищить сквер.

Непривабливий і навіть ганебний стан скверу «Молодіжний», який лише погіршується протягом багатьох років, до слова, відзначають і у громадській раді, яка відстоює його збереження. Маса дерев спиляна тільки в минулому році, протягом останніх півроку їх два рази обрізали, кажуть активісти, мовляв, «все живе добирають». Але це насправді вже зовсім інша історія, чи не так?