Сергій Кузьменко: «Ми приймали вірні рішення»

“Україна-Центр”

Цей рік має стати для Кіровоградщини роком масштабного дорожнього будівництва. На нього дає гроші держава, і, на думку голови обласної державної адміністрації Сергія Кузьменка, саме сюди варто вкладати в тому числі й кошти від перевиконання місцевих бюджетів.

На що ще будемо витрачати казенні і власні гроші, хто відповідальний за підвищення наших зарплат, у чому ми «молодці» і де «просідаємо», як київська політика впливає на події в регіоні і чого не варто робити представникам місцевого самоврядування – на всі ці питання очільник області відповів в ексклюзивному інтерв’ю.

11041710

– У ЗМІ пройшла хвиля публікацій про 6 місце області у рейтингу соціально-економічного розвитку регіонів, ваше 3 місце у рейтингу губернаторів від КВУ – як ви самі оцінюєте ці результати?

– Мені, безумовно, приємно, що у різних інституцій – як громадянського суспільства в особі Комітету виборців, так і Кабінету Міністрів, є позитивна оцінка того, що відбувається на території області. Але ні у кого з членів моєї команди, як, гадаю, і у жителів області, немає великого бажання отримати якесь місце. Є бажання краще жити – мати зарплату вище, дороги краще, школи і лікарні якісніше і, напевно, відчувати розуміння держави в питаннях ЖКГ – тарифів, субсидій і всього іншого. Тому суть не в місцях і рейтингах, суть в тому, що, всупереч поширеній думці опозиції і ворогів ззовні, реформи йдуть, і є позитивні зміни, які відбулися в 2016 році, – оцінювали нас саме за цей період.

Я думаю, що область добре попрацювала, і це оцінка кожного, хто живе тут і в тій чи іншій мірі доклав руку до спільної справи. Аграрії отримали урожай, почули нас і заплатили людям велику заробітну плату. Бізнес побачив зміни законодавства, відчув підмогу у вигляді скорочення навантаження на заробітну плату і почав інвестувати – побудували елеватори, переробні цехи, той же ливарний завод, який був введений в експлуатацію. Звідси і зростання промислового виробництва – не всі люблять математику, але це найточніша наука, яка визначає результат. Якщо є 19% зростання промислового виробництва – значить, були створені умови, і, якщо це сталося в Кіровоградській області, – чудово. Значить, ми приймали вірні управлінські рішення.

– Ми знаємо, що пріоритети поточного року у нас зазвичай формуються не 1 січня, а наприкінці першого кварталу. Він закінчився, чи є у нас вже головні напрямки руху?

– Концептуально – хотілося б побудувати доріг набагато більше, ніж в 2016 році. І це бажання не тому, що «хочу», а тому, що це закладено в державному бюджеті. У нас виростає кількість грошей, якими фінансуються будівництво і ремонт доріг. Сьогодні мої заступники і облавтодор активно працюють з «Укравтодором», нам необхідно отримати постанову Кабінету Міністрів, де буде конкретно сказано, куди саме підуть гроші.

Безумовно, не самими дорогами буде жити область. Є проекти, які обов’язково будуть завершені. Сподіваюся, в червні-липні дитяче медмістечко (дитяча обласна лікарня) буде по периметру огороджене якісної огорожею, а все, що всередині, буде реконструйовано та впорядковано. Обласний онкодиспансер – великий об’єкт, потрібно, щоб там надавалися більш якісні послуги. Для цього потрібна в тому числі і модернізація. Сьогодні дев’ятий поверх, де операційні, застарів і з точки зору обладнання, і зовні. Близько 30 мільйонів потрібно для того, щоб зробити там сучасні палати, поставити там нове обладнання. Є два старих корпусу обласної лікарні, в тому числі – ЛОР-відділення, там холодно, вікна «свистять» і т. Д. Ми туди виділили кошти, будемо робити проекти і вирішувати це питання. І в обов’язковому порядку – допомога армії …

– Ми здебільшого говоримо про позитив, а де ми недотягуємо, «просідає», які найбільш болючі проблеми?

– Кіровоградщина серед регіонів України завжди десь на 20-му місці і нижче за рівнем зарплат. Можна скільки завгодно говорити про те, що у нас така структура, мало страхового і банківського бізнесу, мало промисловості, де висока зарплата, а багато бюджетників і сільського господарства, де зарплата нижча. Але ми сьогодні піднімаємо для бюджетників заробітну плату – підняли для вчителя, намагаємося, щоб росла і для лікаря, на держслужбі є рух вперед. Зарплата в сільському господарстві повинна зростати – це прибутковий сектор економіки, в країні Кіровоградщина займає гідне друге місце за рентабельністю сільського господарства. Раз люди заробляють, це має виражатися не тільки в «Мерседесах» і «Тойотах» підприємців, а й село повинно ставати краще, і люди повинні отримувати кращу зарплату.

Якщо говорити про інші системні питання, то у житлово-комунальному господарстві у нас є їх ціла купа не те що з бородою – з бородищею. У нас величезні втрати води у водоводу «Дніпро-Кіровоград». Потрібно якось рухатися, залучати гроші, про які ми говоримо, – Європейського банку реконструкції і розвитку, і, нарешті, міняти труби, лічильники, міняти цю історію, а не жити за принципом «раптом завтра вибори, що нам скажуть люди». На сьогодні я знаю, що «Дніпро-Кіровоград» не зможе платити людям зарплату вже через місяць. Скінчиться тим, що вони прийдуть на сесію обласної ради – тарифи ми не хочемо піднімати, тому що люди скажуть, що це погано, а більше ми ніяких шляхів не знаємо – і будуть просити грошей з обласного бюджету, щоб залатати ці «штани».

Те ж саме можна говорити про систему подачі тепла. Вона розбалансована – як в обласному центрі, так і в Олександрії. Котельні старі як палили купу палива, так і палять. Наробили якихось міні-котелень, вони не системні, і ми спалюємо ресурси і там, і там, і сподіваємося, що держава через субсидії це все покриє. Повинна бути якась відповідальність наших товаришів з місцевого самоврядування. Потрібно приймати рішення, розбиратися, як буде працювати система опалення. Повинна бути концепція, як генеральний план забудови міста.

Проблем, безумовно, вистачає. Вони різного рівня відповідальності, вони складні, вони незручні, вони не ті, що комусь хочеться розглядати напередодні виборчих кампаній. Але найближчі «планові» вибори – через 2 роки. Тому, друзі, зробіть за 2 роки і у своїй зоні відповідальності якісь позитивні речі.

– Є інформація, що вже за перший квартал у нас є перевиконання місцевого бюджету – куди будемо витрачати власні гроші? І ще в зв’язку з цим: створений нещодавно моніторинговий центр – це щоб менше крали?

– Моніторинговий центр – у тому числі для того, щоб розуміти, куди витрачати гроші, які ми заробили, щоб перевіряти, як працюють обласні установи – охорони здоров’я, освіти тощо, і як працює районна влада. Якщо ми побачимо, що є якісь моменти, в яких потрібна допомога – ресурсів не вистачає на місцях наприклад, ми підтримаємо. Причому нові, дублюючі структури створюватися не будуть – є люди, які працюють в тій же освіті, охороні здоров’я, просто громадяни з активною життєвою позицією, які шукають, чим би себе зайняти, ми готові їх залучати і будемо ставити їм завдання, щоб вони їхали, дивилися і пропонували, що можна і потрібно зробити.

Що стосується того, чи багато у нас буде грошей – у селі, в ОТГ, у місті, області. Це все різні зони відповідальності, там є керівники, депутати, які будуть ці гроші ділити.

Що стосується обласного бюджету – я вже говорив про те, що ми будемо будувати, і, природно, те, на що не вистачатиме державних грошей, ми будемо закривати обласним бюджетом. Закінчу свою відповідь тим, з чого почав: я хочу, щоб ми в цьому році і за гроші обласного бюджету, і за гроші місцевих бюджетів будували в області дороги. Давайте в цьому році перестанемо від когось щось чекати, говорити про те, чому ми чогось не зробили, а просто знайдемо можливість і зробимо. Щось нам дадуть з держбюджету, з тих 20-30 мільярдів, які Гройсман обіцяє, – спасибі. Давайте ще ми виділимо 100-200 мільйонів і зробимо більше. Зайвих грошей не буває.

– Останнім часом знову стало багато політики на місцях – найголосніше в місцевих радах лунала історія з так званої блокадою Донбасу. Як ви оцінюєте вплив партійних тем, які спускаються з Києва, на життя області?

– Те, що відбувається в Україні, прямо впливає на те, що відбувається в області. На жаль, багато політиків живуть очікуванням виборів і постійно придумують якісь «івенти», перфоманси, щоб виставити себе борцями «проти всього поганого за все хороше». Це дуже вигідна позиція, щоб нічого не робити. Для мене дивно, наприклад, як можна було клюнути на закинуту Путіним наживку, щоб у нас забрати наші підприємства нашими ж руками. Щоб ми, українці, самі сказали, що нам більше не потрібні українські громадяни і українські підприємства. За оцінками МВФ, у результаті ми втратимо у цьому році 2% ВВП. Це колосальна сума. Якщо раніше ми говорили, що у 2017 році у нас зростання валового внутрішнього продукту буде 3%, то сьогодні однією дією два з них ми «обрубали». Адже роботу втратили люди не тільки на окупованій території, ми втратили ряд позицій, наприклад, з експорту металу. І говоримо, що ми побороли якихось сепаратистів, якихось олігархів. Хіба це не абсурд? У нас після цього перестали гинути хлопці? Ні, на жаль, щодня відомості про вбитих і поранених. У нас після цього заручники повернулися, про яких так кричали «блокадники»? Я думаю, що ми, навпаки, відсунули той момент, коли вони повернуться додому і коли перестануть стріляти… Це моя оцінка, може, не як глави адміністрації, а як людини, яка аналізує те, що відбувається. Ми живемо у час відкритої агресії по відношенню до нашої країни. І замість того, щоб об’єднатися і захищати свою країну, то одна політична сила, то інша, щоб попіарити себе, опускає країну і підіграє агресору.

– З цієї ж серії. Хоча ОДА прямо не може впливати на місцеве самоврядування, обласний центр і Олександрія – це близько третини населення області. Яка ваша думка про те, що відбувається там – зриви сесій міських рад, спроби відкликання депутатів, блокування тервиборчкомів, роботи сесій і комісій?

– Тих повноважень і обов’язків, які є у мене, мені достатньо. Люди обрали собі мерів і депутатський корпус. І перші, і другі повинні разом працювати в інтересах своїх виборців, жителів міст. Я думаю, перегляд рішень, прийнятих людьми під час виборчої кампанії, не матиме права на життя. Є депутат, якого обрали люди на виборах, вони йому делегували повноваження. Так, є закон, який передбачає, що якщо депутат щось не виконує, то люди мають право його відкликати. Але люди! А якщо це організований опонентами процес, то це зовсім інша справа. Я хотів би, щоб політтехнологи, які розробили стратегію, щоб за допомогою цих механізмів на кого-то тиснути, зрозуміли: це шлях в нікуди.

– Ми з вами зустрічаємося напередодні найвизначнішого свята у християнському календарі – Великодня. Що хотілося б побажати нашим читачам, жителям області, собі і своїм близьким?

– Свято релігійне, тому побажаю нам усім Божої допомоги в реалізації хороших проектів і правильних починань.