Собаки, «пушка», середній клас

Коли посеред білого дня на людній вулиці хтось раптом дістає зброю і починає стріляти – це не Сомалі, не Південний Бронкс і не «ЛДНР». Це Кропивницький сьогодні.

05031825

Історія, яку ми хочемо розповісти, не про бродячих собак і не про пошук відповіді на питання, що з ними все-таки робити – любити або вбити, – суперечки навколо якого останнім часом втрачають залишки цивілізованості. Це історія про український середній клас на одному конкретному прикладі.

Що, власне, сталося. У перший день виключно календарної цього року весни, о пів на третю дня біля перехрестя вулиць Бєляєва та Академіка Корольова якийсь чоловік вийшов з доброго корейського позашляховика з «предметом, схожим на пістолет», в руках. І почав стріляти. Як здалося окремим свідкам – у дівчинку років десяти, яка проходила повз. Піднявся крик, один з чоловіків, які перебували неподалік, кинувся до стрільця, змусивши того спішно ретируватися з місця події в авто.

Зроблена тим самим безстрашним свідком фотографія, на якій читався номерний знак «корейця», потрапила в соцмережу з коротким емоційним описом події. А менше ніж через годину автору повідомлення, яким на той момент поділилися більше сотні людей, вже дзвонив дільничний – запрошував очевидців писати заяви і давати покази.

Так, напевно, могло бути інакше, якби фотографію розмістив не журналіст і не зробив би так, щоб її відразу побачив керівник обласної поліції. Але було так, як було. З іншого боку, дехто з очевидців стверджує, що за лічені хвилини до інциденту стрілок на підвищених тонах розмовляв з екіпажем патрульної поліції – мовляв, його дитина щодня отримує стрес через безхатніх собак. Навіть нібито лунали слова «я їх сам перестріляю». Патруль поїхав далі, і сталося те, що сталося.

Кілька собак біля того місця дійсно живуть постійно. Частина з них – стерилізована, щеплена і чипована волонтерами зоозахисних організацій, їх періодично підгодовують покупці розташованого на перехресті магазину, з ними грають діти з сусідніх будинків – автор цих рядків живе в одному з них і кожного бобика давно знає «в обличчя».

Проте, бродячі собаки залишаються потенційно небезпечними тваринами, зусиль зоозахисників для зниження їхньої популяції явно не вистачає, дійсно ефективного і гуманного вирішення місцева влада поки не запропонувала, а нові повідомлення про напади тварин на людей та зокрема дітей у тих же соцмережах з’являються постійно.

Втім, як уже було сказано, мова не про це. А про те, що людина, яка влаштувала стрілянину – не ушлий урка чи накурений мажор. Це успішний чоловік середніх років з пристойним достатком, який живе тут же неподалік, батько і сім’янин, який займається мирним бізнесом, пов’язаним, за нашими даними, з торгівлею товарами для бджільництва. Типовий представник середнього класу, основи європейського суспільства. І в той же час – наочна ілюстрація того факту, що до вільного володіння зброєю, яке активно пропагують в Україні деякі громадські рухи, нашому народові ще потрібно дорости.

Та й до існуючої процедури видачі дозволів на цивільні «короткостволи» в черговий раз виникають незручні запитання, раз такі дозволи потрапляють до рук людям, готовим стріляти посеред вулиці. Навіть якщо здалося, що собака загрожує дитині (щось на зразок цього, за нашою інформацією, говорилось пізніше у виправдання), дістати пістолет і стріляти над головою у цієї дитини – найгірше з можливих рішень, не кажучи про те, що незаконне. Навіть холостими, як стверджує один з правоохоронців, які оформляли офіційні документи.

На жаль, все сталося дуже швидко, дівчинку з її бабусею знайти і розпитати про враження вже складно. Але як мінімум двох випадкових свідків довелося відпоювати «Барбовалом» – жінки отримали справжній шок і, безумовно, мають всі підстави для подачі цивільних позовів про стягнення моральної шкоди.

Поки, за нашими даними, стрілку «світить» відповідальність за статтею 174 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Майже людською мовою – стрільба з вогнепальної та іншої зброї зі снарядами несмертельної дії в населених пунктах та інших невідповідних місцях або з порушенням установленого порядку. Максимально можливе покарання – штраф у 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дві з половиною тисячі гривень. Крапку поставить суд. «Спецзасіб» і дозвіл на нього вже вилучено.

Втім, на те він і адміністративний кодекс, щоб дати людині шанс пригальмувати і покаятися, не потрапляючи при цьому в жорна пенітенціарної системи, поки настільки ж далекою в нашій країні від скільки-небудь цивілізованих стандартів, як і окремі представники її середнього класу. Хочеться вірити, що і те, і інше – хвороби росту…

Замість післямови процитуємо один з коментарів, що з’явилися під згаданим повідомленням в соцмережі на наступний день після інциденту: «На Бєляєва немає зграй, всіх потруїли. Є самотні, що вижили, і, до речі, кліпсовані. Другий рік якась … стріляє по вечорах з вікна по собакам, у тому числі хазяйським. Ніхто з господарів не потрудився викликати поліцію. Можливо, нарешті саме цей стрілок спійманий».

Андрій Трубачев