Соцопитування: область голосувала б за Кузьменко

Люди на Кіровоградщині точно знають, хто Україні ворог, але не впевнені щодо друзів. Крім того, більшість мешканців області, які визначилися з кандидатом, готові проголосувати за її чинного керівника Сергія Кузьменка, якщо посада голови ОДА стала б виборною.

medium-slayd7

До таких висновків прийшли в Центрально-Українській соціологічній лабораторії (ЦУСЛ), яка в червні провела на території регіону дослідження «Політичні настрої Кіровоградщини». Про його результати минулого тижня журналістам розповіли самі експерти.

Їхні дані говорять, що люди в більшості своїй не хочуть нових потрясінь, «революційної ситуації» в області немає. У всякому разі, ідея «третього Майдану», яку періодично підкидають українцям, не користується особливою підтримкою тут, в центрі країни. Більше 60% опитаних соціологами вважають, що він не потрібен. Майже чверть не змогли відповісти. «Точно потрібен» сказали всього 7,2% – найбільш радикалізована частина населення.

– В основному це чоловіки середнього віку, які проживають в обласному центрі, – каже керівник ЦУСЛ, кандидат соціологічних наук Едуард Клюєнко. – У селі цей відсоток взагалі низький, в райцентрах – нижче.

У той же час, ясності в політичних пристрастях наших земляків немає ніякої. Майже 60% області не знає, за кого голосувати на парламентських виборах або потенційних виборах умовного губернатора-префекта, і більше 70% не готові назвати свого кандидата в президенти. Багато хто не визначився тому, що реальних виборів з їх посиленою агітацією і пропагандою немає, кажуть фахівці. Плюс «убогість політичного ринку».

– Тасується одна і та ж колода, здаються одні і ті ж карти, – констатує Клюєнко. – Це впливає на високий рівень невизначеності.

Серед тих, хто готовий був вибрати конкретну назву і прізвище зі списку запропонованих, більшість вибирає Юлію Тимошенко і Петра Порошенка. За їхні політичні сили голосували б на парламентських виборах 13,6% і 11,3% опитаних, а за них самих на виборах президентських – 18% і 17,1% відповідно. При цьому, за словами керівника лабораторії, ядро місцевого електорату Тимошенко – старше 55 років, а основою електорату Порошенко поступово стають молоді чоловіки від 18 до 35, які очікують зближення з Європейським союзом.

Далі – суцільні сюрпризи. На третє місце в обох рейтингах раптово стрибнув медіамагнат Вадим Рабинович, який пішов з «Опозиційного блоку» і створив свою партію «За життя». За версією соціологів, вона набрала б тут 7,5% голосів на виборах в Раду, а її лідер – 8,7% на виборах глави держави. Майже стільки ж жителів області готові вибрати своїм президентом лідера групи «Океан Ельзи» Святослава Вакарчука, і трохи менше – радикала Олега Ляшка, що замикає п’ятірку лідерів.

До слова, якби Вакарчук дійсно пішов в політику і створив партію, вона подолала б 5-відсотковий прохідний бар’єр на виборах народних депутатів. У всякому разі, на Кіровоградщині в червні 2017-го. По 5,5% набрали б також «Наш край» і Аграрна партія. Крім того, 7,5% опитаних голосували б за «Самопоміч», трохи менше – за партію Анатолія Гриценка, «Опозиційний блок» і РПЛ втратили частину підтримки, і могли б розраховувати на 6-7% голосів.

У порівнянні з попередніми дослідженнями суттєво, більше ніж на 5%, зріс рейтинг чинного президента, зазначає політолог Руслан Стадніченко. На його думку, пов’язано це, в тому числі, з безвізом і певною політичною стабілізацією. Значно зросла і підтримка представника глави держави на місці.

За даними соціологів, якби в червні жителям області запропонували б обирати голову державної адміністрації – а розмови про це ведуться давно, за Сергія Кузьменка проголосували б 12,3% опитаних. Ще 6,9% знову хочуть бачити на цій посаді Сергія Ларіна з «Опозиційного блоку». Остаточний рейтинг зберігає і інший екс-керівник регіону, Андрій Ніколаєнко – за нього проголосували б 4,5% опитаних. Трохи більше 5% підтримали б мера обласного центру Андрія Райковіча, і 4,0% – народного депутата від «Солідарності» Костянтина Яриніч.

– Минулого разу у нас на першому місці був пан Ларін, пройшов рік, і істотно змінилася ця ситуація. Нинішнього керівника області люди вже сприймають як лідера громадської думки. Напевно, це нам всім має додавати впевненості в сьогоднішньому нашому житті, – зазначив Едуард Клюєнко.

Крім політичних уподобань, в ході опитування заміряли ставлення до НАТО, ЄС і безвізу. Біля однієї двадцятої частини опитаних, до слова, негативно оцінюють можливість вільного відвідування Європейського союзу для українців. Ну ось проти люди, і все. При цьому половина населення області «скоріше позитивно» оцінює ідею членства нашої країни в ЄС, і більше 30% – вступ до НАТО.

Один з найбільш показових результатів дослідження – рейтинг ворогів і друзів України, складений в його ході. Очікувано і очевидно, найбільш ворожою визнана Росія – в свою «чорну п’ятірку» її включили 42,5% опитаних. Далі з величезним відривом слідують Білорусь і США, які набрали трохи більше і трохи менше 2 відсотків відповідно, приблизно стільки ж впевнених у тому, що ворогів у України немає. Дивніше інше – більше половини опитаних не визначилися з відповіддю.

Напевно, мають рацію ті, хто стверджує, що більша частина населення взагалі не усвідомлює, що в країні іде війна. До слова, з п’ятіркою найбільш дружніх держав, наших союзників, теж не змогли визначитися понад 53% респондентів. У трійці лідерів цього рейтингу – США, Німеччина і Польща, далі Франція, країни Балтії, Грузія, Канада, і знову Росія – 2,3% жителів Кіровоградщини, якщо вірити опитуванню, досі впевнені, що «їх там немає». Загалом, місце «кращого друга» України – в усякому разі, у головах жителів Кіровоградщини, поки вакантне. Воно, втім, і зрозуміло – більшості пересічних громадян від їхньої дружби поки ні тепло, ні холодно…

Андрій Трубачев.

З повною графічною презентацією дослідження можна ознайомитись у фотогалереї