Спецпризначенцям потрібна допомога облради

Парадокс, але в країні, яка четвертий рік чинить опір військової агресії, воїни елітного підрозділу – вже легендарного 3 полку спеціального призначення, як і раніше повертаються на ротації в напівпридатне приміщення. Відкласти політику і виділити кошти, необхідні для того, щоб поставити крапку в питанні побутових умов наших захисників, закликав депутатів обласної ради голова Кіровоградської ОДА Сергій Кузьменко.

08051713

З 2014 року частина бійців полку розквартирована в приміщенні колишньої драгунської казарми, побудованої ще у 19 столітті. Будівля є пам’яткою архітектури державного значення і знаходиться на балансі держслужби з надзвичайних ситуацій. В останній раз ремонт тут робився ще за радянських часів, близько півстоліття тому. Зараз роботи проводить київський підрядник – компаній, сертифікованих для того, щоб працювати з пам’ятками архітектури, не так багато.

Казарма була передана полку у стані, непридатному для того, щоб там знаходилися військові, – зазначає Кузьменко. – На початку 2015 року до мене звернувся командир частини з тим, що нам потрібно знайти можливість і зробити ці приміщення житловими. Ми знаходили меценатів, знаходили власні кошти, і провели там косметичні ремонти для того, щоб військові, які повертаються із зони бойових дій, мали елементарні умови. Але коли ми почали цю роботу, стало ясно, що казарма потребує більш серйозної уваги. Всі ремонти, які ми робили, після чергової зливи зводилися нанівець. У 2016 році ми змогли повністю замінити дах – це величезний обсяг робіт, і ці роботи зроблені з урахуванням тих вимог, які є до пам’ятників архітектури. Наступне питання – внутрішні роботи, починаючи від розведення електромереж, сантехніки, того, як виглядають стіни і стелі. У минулому році один з поверхів зробили, і ставили за мету в цьому році закінчити ці роботи. Але під час зимівлі 2016-2017 року стало ясно, що та система опалення, яка є на сьогоднішній день, зжила себе – порив за поривом. Щоб, нарешті, поставити крапку, щоб кілька сотень військовослужбовців перебували в нормальних умовах, щоб ми не поверталися щороку до цього питання, ми, порадившись з командиром частини, Героєм України Олександром Трепаком, прийшли до думки, що потрібно один раз і назавжди зробити так, щоб ця історична будівля була придатною до експлуатації. Тому я буду підтримувати ініціативу військових з тим, щоб депутати обласної ради знайшли можливість і виділили додаткові кошти.

Після одного з поривів батарей цієї зими в казармі затопило третій поверх, а на другому в результаті почала обвалюватися стеля. Якраз на затопленому тоді поверсі зараз йде ремонт, який планують завершити до серпня. На все про все – проектні роботи, заміну покрівлі, утеплення, заходи протипожежного захисту, металопластикові двері, обладнання сучасного санвузла на другому поверсі казарми і т.п., з 2015 року областю вже виділено в цілому близько 7 мільйонів гривень.

– Кошти, які не увійшли до зведеного кошторисного розрахунку, це близько 1,4 млн. На додаткові роботи, а саме – ремонт підлоги на третьому поверсі, заміна електропроводки, встановлення душових кабін, санвузла третього поверху, – уточнює підполковник служби цивільного захисту Сергій Кіндрат, що представляє балансоутримувача будівлі. – І хотілося б, звичайно, провести заміну системи опалення в усьому будинку – на це потрібно близько 2,16 млн. грн., і заміну вікон на металопластикові – близько 2,28 млн. грн. Це те, що було підраховано підрядною організацією. На даному етапі це необхідно зробити – так як ми робимо вже косметичний ремонт, заміна труб і вікон потім спричинить за собою нові пошкодження стелі, стін і так далі.

За словами Сергія Францишкевіча, заступника командира 3 полку спеціального призначення, взимку температура в казармі становить 14-16 градусів при мінімально допустимих 18. З положення виходили по-різному, найчастіше – своїми силами. В цілому ж керівництво країни повернулася обличчям до армії лише з початком війни – констатує офіцер.

– Для мене, як для заступника командира полку по роботі з особовим складом, дуже важливо, щоб військовий, повертаючись на ротацію з АТО, бачив, що влада проявляє про нього турботу не на словах, а на ділі, – каже Францишкевіч. – Ремонт проводиться якісний, у нас була до недавнього часу «звичка» за свій рахунок все це робити, а в даному випадку ремонт робиться за обласний рахунок. Це дуже суттєво для морально-психологічного стану особового складу. Я вже не кажу про те, що тут має бути комфортно, тому що досить багато часу військовослужбовці проводять в цьому приміщенні.

Звичайно, виникає питання про те, чи не простіше замість того, щоб ремонтувати 150-річний пам’ятник, взяти і побудувати для спецназівців нові сучасні будівлі з інфраструктурою, яка відповідатиме всім вимогам військових. Відповідь на нього, знову ж таки, впирається в питання фінансування: за приблизним підрахунком, будівництво і облаштування нового місця дислокації може обійтися в півмільярда гривень. Для Кіровоградщини така сума точно непідйомна, а довести до розуму те, що є зараз, за словами голови ОДА, цілком реально. Сесія обласної ради, на якій може бути розглянуто питання додаткового фінансування, повинна відбутися 19 травня.

– Думаю, зрозуміло, що країна, яка піддається зовнішньої агресії і повинна захищатися, повинна мати потужні збройні сили, – каже Сергій Кузьменко. – І питання їх розвитку, безумовно – пріоритет. У нас в Кіровоградській області значна увага цьому приділяється, незважаючи на те, що це функція міністерства оборони. Є указ президента про підтримку військових частин, які знаходяться на території області. 11-12 мільйонів в цілому – невелика сума для того, щоб відремонтувати таку велику будівлю з величезною площею, з високими стелями. Бюджет обласний, і кожен, хто живе і працює в Кіровоградській області, буде причетний до підтримки наших героїв, наших захисників. Тому я сподіваюся, що депутати будуть менше говорити про політику, а будуть піклуватися і про оборону нашої країни, і про прийняття правильних господарських рішень. До чого я їх, власне, і закликаю.

Фото – Олег Шрамко