Стрілянина в Бережинці: загострення або хроніка?

Минулого тижня у нас знову стріляли – на цей раз у Бережинці, де триває конфлікт навколо зміни власників агропідприємства «Нива-2010», який частіше називають рейдерським захопленням. Кілька поранених, затримані бійці із сусідньої області. Тим часом стали відомі пікантні подробиці біографії людей, які називають себе новим керівництвом фірми.

ferma20170524

Нагадаємо, близько місяця тому засновник агропідприємства Микола Трибиненко отримав виконавчий лист про те, що майно «Ниви» заарештовано через борг в кілька мільйонів доларів перед якоюсь приватною особою. А перевіривши реєстр, дізнався, що більше не є керівником фірми. Пізніше з’ясувалося, що 65% свого підприємства Трібіненко нібито подарував офшорній компанії, яка потім передарувала їх жителю Криму, а той, у свою чергу, переписав на фірму з Дніпра. Сам він стверджує, що боргів не робив, нікому нічого не дарував (та й з чого б), документи – підробка, а його підприємство намагаються просто «віджати».

Загострення

Незабаром на місці з’явився дехто Григорій Скаленко, який називає себе новим директором, в супроводі охорони, і спробував приступити до своїх обов’язків. Жителі села в знак протесту перекрили трасу, а потім, в минулий вівторок, вирішили здійснити, дослівно, «самозахист свого конституційного права». Близько 200 людей – пайовиків, земля яких в оренді в агрофірми «Нива-2010», пішли до контори. «Хочу, щоб бандити пішли з села», – озвучила мета походу одна з жінок, яки брали у ньому участь, на камеру місцевого телеканалу. Нові господарі забарикадувалися всередині. Місцеві зламали двері, зайшли всередину і відразу вибігли – зсередини полетіли димові шашки, зазвучали постріли.

З вікон продовжували стріляти в людей, що вже бігли – це видно і чутно в сюжеті каналу «Кіровоград», знімальна група якого теж опинилася під кулями. Молодий чоловік з місцевих отримав наскрізне поранення руки, всього троє поранених. Патруль приїхав тільки через 40 хвилин після виклику, потім прибули ще три десятка поліцейських. 6 осіб, які знаходилися всередині, жителів Запорізької області в камуфляжі з помповими рушницями і травматичним пістолетом, поклали на підлогу, вони затримані. Розпочато кримінальне провадження за статтею «хуліганство», санкція – від 3 до 7. Керівництво області взяло ситуацію під особистий контроль.

18589022_1425908890822491_5489852178823234858_o-1030x756

– На жаль, поліція вчасно не відреагувала на події, які відбулися на території сільськогосподарського підприємства «Нива-2010», а управління юстиції досі не поінформувало постраждалу сторону про розгляд справи. Я особисто доповів міністру юстиції і начальнику Національної поліції України про події в Бережинці і сподіваюся, що за допомогою центральних органів виконавчої влади ми зможемо розібратися в ситуації, – зокрема, сказав голова ОДА Сергій Кузьменко, спілкуючись з журналістами.

Хроніка?

Втім, для деяких учасників конфлікту подібний екстрим, схоже, – звична робота, а не форс-мажор. За отриманою нами інформацією, згаданий вище Григорій Скаленко раніше «засвітився» як мінімум у двох подібних епізодах в інших областях України. І п’ять років тому, схоже, був навіть засуджений за ст.ст. 366 і 364-1 КК – службове підроблення і зловживання повноваженнями.

Нам вдалося знайти людину, яка вже стикалася з «новим директором» раніше. Анатолій Доценко – директор Братського олієпресового заводу з переробки соняшнику. Підприємство знаходиться в сусідній Миколаївській області – всього кілометрів за 60-70 від Бережинки, і в січні 2017 року стало об’єктом захоплення за схемою, дуже схожою на застосовану тут.

– Коли хтось має право пред’явити претензії підприємству, приходять юристи, стукають у двері і кажуть: ось, у нас є рішення суду, або договір, або ще якась папір, який підтверджує право на те, на що вони претендують. Нічого такого не сталося, – констатує Доценко. – Через паркан озброєні люди в кількості близько 50 осіб, без будь-яких розпізнавальних знаків, тільки з кольоровою ізоляційною стрічкою на рукавах, вторглися на територію підприємства з трьох напрямків. Банальне силове захоплення. Він (Скаленко, – “Весь Кіровоград”) грав основну роль при захопленні, тряс підробленими документами, представлявся представником нового власника. Почерк абсолютно однаковий – тут була підробка документів купівлі-продажу корпоративних прав, у Бережинці зробили трохи по-іншому. Порушено кримінальну справу. Є конкретні особи, які фігурують, конкретні підприємства, є вже свідчення учасників цього захоплення, які були дані слідству. Є документи від нотаріуса, який говорить, що угода їм не завірялася. Є висновок слідчого експерта, який говорить про те, що печатка підроблена. Використовували як засновника звичайного хлопця, йому 24 роки, він працює десь на автомийці. Дали йому тисячу гривень, сказали, будеш у нас засновником. От і все. На сьогоднішній день ведеться слідство, ці рейдери намагаються нас втягнути в різні господарські суди шляхом підробки та фальсифікації різних документів, знову ж…

У Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні правопорушення, можна знайти дані про Скаленко Григорія Івановича, якого в червні 2012 року суд визнав винним в умисному зловживанні своїми повноваженнями всупереч інтересам юридичної особи та службовому підробленні – складанні та видачі завідомо неправдивих документів, що заподіяло тяжкі наслідки. Наш співрозмовник з Братського стверджує: мова в реєстрі йде все про ту саму людину. Як би там не було, «того» Скаленко, який обіймав пост директора ТОВ «Техноліріс», у 2012-му суд зобов’язав сплатити 34 тисячі гривень штрафу з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов’язками суб’єктів господарської діяльності незалежно від форми власності строком на два роки.

У зв’язку з «Технолірісом», зареєстрованим у курортному Трускавці Львівської області, вдалося знайти дані про відкриття судового провадження за позовом львівських податківців до дніпропетровської та трускавецької юстиції – про визнання недійсним зміни місцезнаходження та скасування державної реєстрації. Фірма, якою керував тоді Григорій Іванович Скаленко, виступала у справі третьою стороною.

Це «гастролі»?

Трускавець, Братське, Бережинка – це вже не поодинокі випадки, а система. Схоже, в Україні сформувалася свого роду «гільдія гастролерів», які професійно займаються захопленнями підприємств у різних місцях «під ключ» по одній і тій же схемі. А саме через внесення змін до державних реєстрів власності, корпоративних прав тощо на підставі як мінімум сумнівних документів – робити остаточне твердження про їх підробку можна, лише маючи на руках дані відповідних експертиз. За останні два роки тільки на Кіровоградщині і тільки в аграрній сфері подібних захоплень було вже кілька, ми досить багато писали про це.

30051713

З іншого боку, очевидно, що Григорій Скаленко, директор з Дніпра або, наприклад, Сергій Регелюк з Вінниці – юрисконсульт «нового власника», який за сумісництвом працює експертом сектора енергетики в «Офісі ефективного регулювання», створеному з ініціативи Світового банку та уряду Канади – люди, швидше за все, наймані. Хто насправді платить за цей банкет? Достовірні джерела стверджують, що за захопленням у Бережинці, як і за декількома іншими в регіоні, стоїть один з великих місцевих латифундистів.

Як би там не було, приїжджі виконавці відчувають себе тут цілком привільно. Так, через три дні після подій зі стріляниною Скаленко і Регелюк не посоромилися провести прес-конференцію (на фото), у ході якої стверджували, що запорізькі бійці затримані незаконно, а люди, які отримали поранення, мало не самі в себе стріляли…

Андрій Трубачев, фото – crime-ua.com, “Перша електронна”, Олег Шрамко