Танці навколо літію: хто, скільки і для кого в обласній раді

У п’ятницю 25 березня Кіровоградська обласна рада подовжила дію обласної програми підтримки масового танцювального руху, та не погодила клопотання ТОВ «Українські рідкісні метали» щодо надання дозволу на розробку унікального родовища у Маловисківському районі. Доцільність обох рішень стоїть під великим питанням, обидва проекти внесені представниками однієї партії.

Танцюють всі

Тепер по пунктах. «Програма підтримки хореографії та розвитку масового танцювального руху на Кіровоградщині до 2015 року» – одна зі складових добре відомого мешканцям області «Центрального регіону 2015», великого проекту місцевої Партії регіонів та її колишнього лідера, екс-голови ОДА Сергія Ларіна. Приймалася програма, говорячи простою мовою, під шоу «Майданс», участю у якому кіровоградської команди опікувався Ларін разом з іншими регіоналами.

Проект рішення про подовження ще на рік дії однієї з показових програм демонізованих «папєрєдніков» вніс до сесійної зали депутат обласної ради Олександр Чумак, представник партії «Батьківщина», лідери якої чи не найзавзятіше критикували роботу команди регіоналів в обласній владі у 2010-2014 роках. Проектом пропонується передбачити фінансування програми на 2016 рік в обсязі 600 тис. грн., зокрема 300 тисяч мають бути виділені з обласного бюджету. В тому числі, цитуємо, з метою «патріотичного виховання молоді на традиціях українського народного танцю»


Олександр Чумак, фото – сайт Кіровоградської обласної ради

В кулуарах облради, тим часом, лунали розмови, які можуть пролити світло на причини парадигматичного зсуву у поглядах одного з колишніх опозиціонерів. Зокрема, про нібито приятельські відношення депутата Чумака з керівником хореографічного колективу одного з районів області, який цього року планує виїзд за кордон. На це, звісно, потрібні кошти. І завжди краще, коли ці кошти – бюджетні.
 
Літій для «нових»?

Проте 600 тисяч – дріб’язок у порівнянні з контролем над Полохівським родовищем літієвих руд у Маловисківському районі Кіровоградщини, відкритим у 1990 році геологорозвідувальною експедицією № 47 державного підприємства «Кіровгеологія». Вартість покладів оцінюють в десятки мільярдів гривень. Проект рішення, яким пропонується погодити клопотання ТОВ «Українські рідкісні метали» щодо надання спеціального дозволу на користування надрами та дослідно-промислову розробку родовища у п’ятницю вніс до обласної ради ще один представник «Батьківщини», Юрій Кайдаш.


Юрій Кайдаш, фото – сайт Кіровоградської обласної ради

Потенційні інвестори обіцяють робочі місця, величезні інвестиції з Гонконгу, ремонт доріг та школи у районі. Дуже амбітні плани для підприємства, зареєстрованого трохи більше, ніж півроку тому в селі Копанки Маловисківського району зі статутним капіталом 25 тисяч гривень. Напередодні у мережі з’явилися матеріали журналістського розслідування, автори якого, зокрема, зазначають: серед співзасновників ТОВ «Українські рідкісні метали» є досить цікаві люди.

Зокрема, полтавчанин Роман Володимирович Дружбін, якого пов’язують з іншим полтавським бізнесменом  Олександром Павлюченком через ТОВ «Центральна нафтогазотранспортна компанія». Останньому приписують потужні кримінальні зв’язки, також Павлюченко є помічником народного депутата від «Народного Фронту» Ігоря Котвіцького, якого називають партнером теперішнього міністра МВД Арсена Авакова по нафтогазовому бізнесу. Наразі співзасновниками «Центральної нафтогазової компанії», окрім Дружбіна, є харків’янин Олександр Настенко, якого окремі ЗМІ називають «Сашею Харківським», та дехто Віталій Якименко. Останні двоє – також співзасновники «Українських рідкісних металів», які претендують на маловисківський літій.

Родовище вже має досить сумну історію відносин з потенційними інвесторами. В 2011 році тодішній голова Маловисковської РДА дав хід відведенню у власність 60 мешканцям Києва та Київської області 123,6 га саме на місці покладів літію. Пізніше ці громадяни продали ділянки підприємству «Укрлітійвидобування», пов’язаному з сином екс-прем’єра Азарова Олексієм та одним з «сірих кардиналів» епохи Януковича, бізнесменом Юрієм Іванющенком («Юра Єнакієвський»).

Вочевидь, після зміни влади в країні на «джек-пот» у вигляді права на розробку перспективного родовища вирішили зняти нові люди. Саме так можна пояснити появу на горизонті чергової компанії-одноденки, зв’язки засновників якої простежуються аж до діючих міністрів. До речі, компанія «Укрлітійвидобування» імені Азарова-Іванющенка, як і «Українські рідкісні метали», ймовірно пов’язана з Арсеном Аваковим, була зареєстрована на території Кіровоградщини за декілька місяців до згаданих подій зі ще більш скромним статутним фондом у 10 тисяч гривень.

Схожий і почерк нової спроби, адже ТОВ «Українські рідкісні метали» намагається отримати доступ без аукціону, за погодженням з місцевими органами влади, одним з яких є Кіровоградська обласна рада. Є питання і щодо доцільності передачі літію у приватні руки, тим більше – доволі сумнівної чистоти. Адже за десяток кілометрів від Полохівського родовища, у Смоліному, знаходяться виробничі потужності  шахти державного «СхідГЗК». Там є необхідна інфраструктура, фахівці, власна залізниця – все необхідне, щоб приступити до розробки та видобування при наявності політичної волі. В цьому місці можна згадати про те, що Арсен Аваков – виходець саме з «Батьківщини», представник якої сьогодні вносить до облради пропозицію про погодження спеціального дозволу для сумнівної компанії.

Після майже півгодинного обговорення у сесійній залі депутати відхилили проект. Проте, це ще не значить, що унікальне родовище врятоване. Як зазначив Костянтин Чурпій з БПП «Солідарність», який представляє Маловисківщину в раді, скандальне підприємство попереджає, що у разі непогодження дозволу депкорпусом, на рівні Держгеонадр може бути використаний механізм так званої мовчазної згоди. Перекладаючи з бюрократичної на людську мову, родовище можуть віддати «Українським рідкісним металам» незважаючи на думку з місця. Тобто, нічого ще не закінчено.

Серед рішень, які приймалися минулої п’ятниці депутатами кіровоградської обласної ради, є ще багато цікавого. І ми обов’язково повернемось до їхнього аналізу найближчими днями.