Човниковий біг, «Народний фронт» і переділ області

 

Ось уже другий тиждень Кіровоградщина активно обговорює законопроект про її поділ на три райони – зараз їх 21. З огляду на те, що такий розподіл заплановано давно і про це не раз говорили, інформаційний резонанс видався несподівано сильним.

А все політика. Ось така нудна тема, як малювання нових адміністративних кордонів на карті області, напередодні нового виборного року вивела на роздуми про чергове «сезонне перетікання» особового складу між двома парламентськими партіями.

Фото - "Україна-Центр"
Фото – “Україна-Центр”

По суті

Документом пропонується Кіровоградщину розрізати два рази поперек – по суті, на західний, східний і центральний райони. До Кропивницького «прикрутити» Долинський, Новомиргородський, Олександрівський, Бобринецький, Знам’янський, Новгородківський, Компаніївський та Устинівський райони, до Олександрії – Петрівський, Онуфріївський та Світловодський, до Голованівської – Благовіщенський, Вільшанський, Гайворонський, Добровеличківський, Новоархангельський і Новоукраїнський.

Такий варіант поділу, передбачений майбутньої адміністративною реформою, ще в березні анонсував керівник Кіровоградського центру розвитку місцевого самоврядування Олег Яременко.

– Нас чекає адміністративна реформа, яка передбачає ліквідацію таких органів, як обласні та районні державні адміністрації. На рівні майбутніх укрупнених районів і областей працюватимуть, швидше за все, префекти. Це французька модель, – зокрема сказав він.

Згідно затвердженій в 2014 концепції, до 2020 року в Україні буде новий адміністративний устрій, замість 11 тисяч сільських і селищних рад – 1300-1400 громад, замість 488 районів – близько 100. Межі областей залишаться без змін. Про це на прес-конференції в Кропивницького повідомив Юрій Ганущак, експерт Центрального офісу реформ Мінрегіону. Він підтвердив також, що нові райони залишаться також і без власних рад.

– Район – це адміністративна фактично структура, в більшості країн Європи він саме так і формувався, тобто це «государеве око» – представник держави повинен був дістатися на коні в кінець території, за яку відповідав, і назад повернутися в цей же день, – зокрема сказав Ганущак.

Про те, що місцеві вибори 2020 року мають пройти за повного охоплення території країни ОТГ, публічно говорив недавно і Президент Петро Порошенко. «На закуску», минулої середи з приводу нового поділу Кіровоградщини й окремих голосів, що залунали в зв’язку з цим, висловився прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

– Ви хочете жити так, як ви зараз живете, чи ви хочете жити так, як живуть об’єднані територіальні громади? Якщо так, як розвинені громади, то ми повинні йти шляхом укрупнення, – наголосив він.

«По дотичній»

Можливо, ніхто б не помітив, або не надав уваги внесенню в Раду технічного, по суті, законопроекту, що стосується давно обговорених речей, якби не персональний склад нардепів, які під ним підписалися. Всі троє – з «Народного фронту», до нашої області відношення має тільки кропивничанин Олександр Горбунов.

Чому саме ці люди, з огляду на те, що «тема» на сто відсотків президентська, який особисто їхній внесок у давно розроблені концепції, поки ніхто чітко не пояснив. Втім, вчасно передати обертання від одного колеса державної машини до іншого – теж робота. Та інформаційний привід. Знову ж таки, «Народний фронт діє», як це багаторазово заявлено на білбордах біля міських і сільських доріг.

Цікавіше те, що два інших нардепи, які доклали до цього руку, обидва в минулому близькі до вкрай опозиційної зараз «Батьківщині».

Один з них – Андрій Река, колишній селищний голова Нових Санжар в Полтавській області, в 2002-2007 рр. засвітився в якості помічника двох нардепів від цієї партії, а в ряди НФ влився тільки у вересні 2014-го. Напередодні парламентських виборів – тоді в політсили Яценюка був небувалий рейтинг. Другий – Микола Федорук, колишній мер Чернівців. З 2012-го встиг двічі сходити в Раду, вперше – від «Батьківщини». В неї тоді теж був рейтинг.

Поки Юлія Тимошенко сиділа в тюрмі, Арсеній Яценюк, який пройшов до парламенту за списком тієї ж «Батьківщини», повів частину цього самого списку до своєї нової партії. Тепер, схоже, маятник знову хитнувся, соціологи знову пророкують рейтинги «Юлі». А «Сені» – самі знаєте що.

Автор цих рядків готовий з ким завгодно побитися об заклад на символічну суму, що всіх трьох коаліційних авторів законопроекту «про три райони» ми зможемо побачити вже наступної осені під новими-старими опозиційними прапорами.

Процес пішов ще на місцевих виборах 2015 року. За рік рейтинг НФ скінчився, і партія на них офіційно взагалі не пішла. Але, наприклад, у тоді ще Кіровоградську міську раду двоє членів менше року як обраної ради обласної організації «Народного фронту» – Олександр Цертій і Юрій Гребенчук – балотувалися та пройшли від «Батьківщини»…