Чому до нас міністри зачастили?

За минулий місяць на Кіровоградщині побувало цілих три міністри і один прем’єр-міністр. Про те, з чого це вони раптом і чи це на добре, ми поговорили з головною державною людиною регіону – головою ОДА Сергієм Кузьменком.

“Весь Кіровоград” пропонує повну версію ексклюзивного інтерв’ю, яке очільник області дав нашому сайту та тижневику “Україна-Центр” сьогодні, 4 жовтня. За його словами, ніяких сенсацій немає. А є новий уряд, і новий стиль роботи, який імпонує.

– Можна тут, на місці, вирішити багато поточних питань, які у губернатора завжди є. Якщо рівень уваги до області і рівень фінансування залишиться на такому ж рівні, можна буде говорити про те, що ми – хороший менеджмент, змогли залучити гроші і реалізувати проекти, – вважає Кузьменко.

3009160204

Те, що керівництво «зачастило», на його думку, природно – не так давно був сформований Кабмін, в країні новий прем’єр і багато нових міністрів.

– Стиль, який Володимир Гройсман сповідує – більше їздити по регіонах, більше спілкуватися з людьми, самому дивитися, що відбувається, вникати в процеси, – каже голова ОДА. – Напевно, тому, що наш прем’єр-міністр мав великий досвід керівництва містом, він це робив там. Зараз свої навички, своє бажання бути в курсі того, що відбувається в країні з точки зору економіки, він підтверджує таким стилем роботи. Сам буває та спілкується з людьми в регіонах, і його міністри працюють, напевно, в тому ж ключі. Якщо раніше у нас Кабмін і прем’єр-міністри були більше «політичними» – щоб спілкуватися з іноземцями, приймати їх, просити чергові кредити, то новий уряд своїми діями заявляє: «Ми будемо працювати, будувати, ремонтувати, інвестувати в народне господарство». Думаю, це і є причиною зміни формату поведінки багатьох міністрів.

Конкретно візит Гройсмана на Кіровоградщину був пов’язаний з реконструкцією дороги Знам’янка-Олександрія – це загальновідомо. Задекларовано також, що наступний рік буде роком будівництва доріг в Україні, на це планують виділяти великі гроші.

– Уже в 2016 частина грошей була виділена, в тому числі, і на Кіровоградщину, – підкреслює Кузьменко. – У нас йде будівництво однієї з державних доріг, тому цілком логічно, що прем’єр-міністр серед різних областей, які відвідував в центральній Україні, заїхав і до нас, ознайомився з ходом будівництва. Був і здивований, і задоволений якістю. Там, дійсно, професійний підхід, сучасна техніка.

Далі – візит в.о. міністра охорони здоров’я. У нас реалізується цілий ряд проектів в охороні здоров’я, багато разів йшлося про дитячу обласну, інші установи, відкриття медичного університету.

– Зрозуміло, що коли розподіляли, який міністр приїде (до нас, – авт.), вирішили, що це буде в.о. міністра охорони здоров’я – їй буде цікаво, – пояснює голова області. – Вона високо оцінила роботу, яку ми зробили за минулий рік, презентували, що ми хочемо зробити найближчим часом. Заодно познайомилися, встановили особисті контакти – я сподіваюся, що міністерство охорони здоров’я буде і далі активно підтримувати Кіровоградщину. Знову ж, прем’єр-міністр давав доручення, що у всіх областях повинні пройти колегії з підготовки до початку опалювального сезону, як технічного, так і «медійоного» – опозиція грає на гаслах про те, що тарифи ростуть, потрібно піднімати бунти і невдоволення. Завдання уряду – показати, що ми не у людей гроші забираємо, а закриваємо «теми», на яких крали мільярди з бюджету. А ті люди, у яких більше 10-15% йде на оплату комунальних послуг, можуть звернутися до соціальних служб та отримати компенсацію. На це потрібно витратити 40-50 млрд. грн. з державного бюджету. У порівнянні з тим, що, за моєю інформацією, понад 100 млрд. перекидали на «Нафтогаз», щоб покривати різницю в тарифах. Чому на ці гроші не будувати далі дороги, а не віддавати їх під «освоєння» через якісь схеми? Було поставлено завдання: обласні державні адміністрації разом з представниками Кабміну повинні роз’яснювати, що держбюджет закриває проблеми людей, що для кожної сім’ї, яка має невеликий прибуток – 10 тисяч гривень, наприклад, якщо у тебе комунальні платежі становлять 2000, то це вже 20% – і ти вже можеш від держави отримати якусь компенсацію. Якщо брати середню заробітну плату по Кіровоградській області, умовно 4 тис. грн., дві людини в сім’ї працюють – це 8 тисяч. Відповідно, практично всі жителі регіону мають право на компенсацію, і наше завдання – це зробити.

Логічно, що акторові і творчій людині Євгену Нищуку, який займає пост міністра культури, було цікаво відвідати театральне свято з великою історією – в цьому році 46 років виповнилося «Вереснева самоцвітам», і жодного разу ще міністр на них не був.

– Ми презентували, людина почула, йому було цікаво, він приїхав. Говорили і про освіту, про ті зміни, які необхідні для того, щоб якість освіти в селі теж була нормальною, а не просто бюджетні гроші освоювалися, – розповідає Кузьменко. – Все абсолютно логічно, плюс, знову ж таки, особистий контакт – вчора був в Адміністрації Президента, зустрів Нищука, «здрастуйте, як справи», є можливість з державного бюджету і на культуру виділяти, реалізовувати якісь проекти, допомогти, в тому числі , щоб наша філармонія мала якийсь бюджет, щоб їздити по районах з концертами, такі робочі моменти.

Останнім – минулого тижня, в області був міністр АПК Тарас Кутовий зі своїм заступником по євроінтеграції. Приїжджали теж не просто так, а на найбільшу в Україні агропромислову виставку «АгроЕкспо».

– Ми багато говорили про те, що хочемо зробити в центральній Україні таку брендову річ, яка б вирізняла нас від інших областей, – каже керівник адміністрації. – Є цілеспрямовані люди, які витрачають своє життя на те, щоб це створити, обласна адміністрація підтримує, сприяє, забезпечує рівень представництва в тому числі. Я з паном Кутовий знайомий ще по роботі в парламенті, ми були в одному Комітеті, у нас добрі відносини. Я йому подзвонив, запросив, він приїхав, підтримав статус. Переговорили про проблеми, інформував його про ті політичні моменти, які формуються на сільському господарстві. Це дискусія з приводу приватної власності на землю – вона ж у нас приватна, а як цим користуватися? Дотримуватися Конституції і дозволити людям розпоряджатися їхньою землею, або продовжувати законом стримувати їхнє право? Це дискусійні питання, є різні точки зору, є плюси і мінуси. Битися в істериці і кричати, що «все пропаде», якщо буде так чи сяк, не варто – це неправда. Є свої ризики і при варіанті, коли ми стримуємо, створюємо таким чином «сірий» ринок. Якщо ми без обмежень відкриємо ринок, теж є, напевно, ризики – що через українських громадян будуть заходити якісь іноземні фонди, скуповувати цю землю. Є ризик, що якась частина людей, не розібравшись, продасть дешево, а потім буде кричати: «Поверніть, у нас землю забрали». Але потрібно знаходити правильний алгоритм і рухатися в цьому напрямку, не можна нескінченно, як страус, ховати голову в пісок і чекати, що щось революційне само собою станеться. Говорили і про податкові зміни, підтримку сільського господарства. За словами міністра, фіксований податок для сільського господарства зберігається, а ПДВ, податок з обігу, буде таким, як і для інших галузей, для всієї економіки. Прибуток залишається в фіксованому податку, пільга залишається. І підтримка є – філософія в тому, що нам потрібно якомога більше господарств і робочих місць зберігати в Україні, тому будуть підтримувати і дрібних, і середніх. Я казав, що потрібно, як підтримувати, так і мати важелі впливу для того, щоб ці люди створювали робочі місця і платили нормальні заробітні плати – не по 2 тисячі. Потрібно, щоб був чіткий механізм: якщо ви отримуєте від держави підтримку, то ви повинні відповідати певним критеріям, наприклад, заробітна плата в господарстві повинна бути не нижче, ніж у середньому по Україні. Міністр грамотна людина, він підтримує гарні ініціативи, далі – бій в парламенті за ідеї та цифри.

За словами Кузьменко, найближчим часом, швидше за все, чекаємо в область ще міністра палива та енергетики з традиційним об’їздом працюючих шахт і розрізів. А ще, для всіх, хто задумався, до чого все це «ж-ж-ж»: виборів навесні не буде. В цьому голова ОДА впевнений категорично.

Андрій Трубачев, фото з сайту Кіровоградської ОДА