Шість років у борг

Ще в 2013 році за участю тодішнього очільника Кіровоградщини Андрія Ніколаєнка в Підлісному з помпою відкрили овочесховище «на 10 тисяч тонн», тоді писали – найбільше в Україні. Розгляд у справі про банкрутство замовника того будівництва продовжився минулого тижня в господарському суді області.

Пікантних подробиць – повно: нібито підроблені документи та незаконна перереєстрація майна, кримінальні виробництва про шахрайство і не тільки. За словами одного із засновників Кропивницького ТОВ «Стокко» Сергія Каспіча, урочисто відкрите тоді – насправді недобудова, за зведення якої його компанії до цих пір винні близько п’яти мільйонів гривень, і який вже перекинули з балансу замовника-банкрута на баланс іншої фірми. Каспіч стверджує також, що обидва юридичні особи нібито пов’язані з сім’єю народного депутата Станіслава Березкіна.13_13_kspych-640x480

– Схема, за якою наше підприємство було ошукано, стала нам відома під час довгих судових суперечок. У 2011-2012 роках Олег Лисенко придбав три земельні ділянки на території Підліснянської сільради Олександрівського району. Оформив на себе, свою дружину й зятя. Далі було створено приватне підприємство «Галант-Україна», яке уклало договір з нашим товариством про будівництво на цих ділянках овочесховища, укладало договори з підприємствами-підрядниками та постачальниками. Майже одночасно було засновано фермерське господарство «Агроекохолод», на яке в подальшому без проведення розрахунків з «Галант-Україна» передали об’єкт незавершеного будівництва, та яке в даний час експлуатує це овочесховище.

«Галант-Україна», не маючи майна і грошей, не розрахувалося з нами, іншими підрядниками і постачальниками на загальну суму 5 мільйонів гривень і визнано банкрутом. Його ліквідатором в лютому цього року складено експрес-аналіз, де наведені встановлені ним ознаки дій з доведення до банкрутства, оскільки відбулося навмисне погіршення фінансово-господарського стану підприємства внаслідок безоплатної передачі майна і всіх активів на користь пов’язаної сторони та невжиття будь-яких заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості .

– Яке відношення має сім’я Станіслава Березкіна до цих фірм?

– Єдиним засновником «Галант-Україна» був Олег Лисенко, співзасновниками «Агроекохолоду» – Лисенко і Андрій Татарченко, зять Станіслава Березкіна. Існує певна історія відносин з підприємствами, заснованими Березкіним і Лисенком. Ці люди були партнерами, разом будували бізнес з виробництва та переробки олійних культур. Ми більше десяти років будували для них заводи з переробки сої, соняшника, звели ряд інших об’єктів. У 2011 році ми уклали договір на будівництво в Підлісному сховища, розпочали підготовчі роботи. Але чим більше будували, тим менше ставали розрахунки. Наші звернення до Лисенка нічого не давали, він посилався на те, що йому «не дають гроші», і просив почекати й продовжувати будівництво. Ми за рахунок власних і запозичених у інших наших замовників коштів продовжували будівництво овочесховища.

Після оформлення на «Агроекохолод» прав власності на об’єкт, наших звернень до суду та правоохоронних органів засновники обох були змінені кілька разів. Замість Лисенка й Татарченка в засновниках «Агроекохолоду» зараз якась жінка з Новоукраїнки. Фінансувалося будівництво через підприємства сім’ї Березкіна «Креатив», «Еллада», які давали гроші, проганяючи їх через приватне підприємство «Галант-Україна».

– Є документальні підтвердження, що гроші давали саме ці фірми?

– Це є в фіскальних і банківських документах – на «Галант-Україна» було відкрито рахунки в 22 банках по всій Україні. Щоб відстежити ці гроші, треба роками їздити по цих банках. У кінцевому рахунку гроші з «Креативу» та «Еллади» заходили на «Агроекохолод», а з «Агроекохолоду» йшли на «Галант-Україна».

– Ви сказали, що сховище було передано недобудованим і його експлуатують – яким чином?

– Ми починали будівництво овочесховища ємністю шість тисяч тонн. Це підтверджено декларацією про початок будівництва, поданої тою стороною. В процесі будівництва, коли сторона замовника зрозуміла, що вона не хоче з нами розраховуватися і має намір вивести цей об’єкт, передати з балансу, вона подає нову декларацію – вже в 2014 році, хоча законом передбачено, що подається перед початком будівництва, – і в ній пише вже, що це овочесховище на 10 тисяч тонн. У проекті з ємністю шість тисяч мав бути побудований окремо адміністративний корпус з роздягальнями, душовими… Потім з проекту забирається це все, а замість цього збільшується ємність. Побудовано будівлю овочесховища без адмінкорпусу, який за всіма нормами повинен забезпечувати роботу цього об’єкта. Всі ці речі знайшли відображення в акті оцінки, який вони замовили, там написано також, що саму будівлю добудовано на 85%. Проектної документації теж немає – проектант надав до суду нотаріально завірені письмові свідчення про те, що проектну документацію їм не передавали. Вони не ввели об’єкт в експлуатацію, право власності переоформили як на незавершене будівництво і проводять у ньому господарську діяльність за призначенням. При повній бездіяльності всіх контролюючих органів. Законами України передбачено, що, якщо об’єкт не введений в експлуатацію, його не можна використовувати.

– Позивачем у справі, яке зараз слухається в суді, є ліквідатор ПП «Галант-Україна», яка ваша роль в процесі?

– Ми кредитори ПП «Галант-Україна» та ініціатори його банкрутства – ми зацікавлені в тому, щоб боржникові повернули незаконно, на наш погляд, відчужене майно, щоб він мав можливість з нами розрахуватися. Ми впевнені, що під час передачі на баланс «Агроекохолоду» недобудованого овочесховища не укладалися і не підписувалися ніякі договори і акти. Коли за нашою ініціативою ці питання піднялися в судових засіданнях, почали з’являтися копії документів, оформлених задніми числами. Ми доводимо в суді, що ці документи фіктивні, складені і підписані вже під час розгляду справи про банкрутство. В судових засіданнях ми клопотали про надання оригіналів цих документів та призначення судової експертизи, суд виносив відповідні постанови, представник ФГ «Агроекохолод» їх не надав, зате взагалі припинив брати участь у засіданнях.

– Ви зверталися також до правоохоронних органів?

– У вересні 2016- го за повідомленням нашого товариства про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань були внесені відомості і розпочато досудове розслідування кримінального провадження №12016120310000483 по 190 статті Кримінального кодексу (шахрайство. – Авт.) – про заволодіння майном нашого товариства шляхом обману. Проведення досудового розслідування доручено слідчим Олександрівського відділення Знам’янського відділу поліції. Вони не здійснили жодної слідчої дії в рамках провадження. В лютому 2018-го у відповідь на чергове наше клопотання нам повідомили про передачу провадження до Кропивницького відділу поліції. Двічі ми письмово зверталися зі скаргами до прокурора Кіровоградської області Коваленка й просили провести перевірку викладених нами фактів неналежного виконання слідчим і прокурором службових повноважень, притягнути винних до відповідальності, а також повідомити найменування органу досудового розслідування у кримінальному провадженні та прізвища слідчого і прокурора, яким доручено проведення слідчих дій і прокурорського нагляду. Відповідей на наші скарги ми не отримали.

За зверненням ліквідатора ПП «Галант-Україна» в ЄРДР внесено відомості про вчинення посадовими особами ФГ «Агроекохолод» підробки документів, за поданням державного виконавця – про вчинення колишніми керівниками злочинів щодо невиконання судових рішень. Наскільки нам відомо, досудове слідство в цих справах не проводиться, винні не покарані.

– На якій стадії зараз слухання в господарському суді?

– Минулого вівторка відбулося попереднє засідання. Ми подали два клопотання. В одному з них звернули увагу суду на те, що протягом двох років, поки розглядається справа про банкрутство ТОВ «Галант-Україна», Державна фіскальна служба України не прийняла участі в судових засіданнях. Хоча в процесі серед іншого розглядається й питання про те, що відповідачі, очевидно, підробляючи документи, незаконно отримали бюджетні кошти через механізм відшкодування ПДВ. А передачу об’єкта незавершеного будівництва з балансу на баланс не відобразили в документах. Це стовідсоткове порушення податкового законодавства, фіскальна служба має не тільки брати участь у розгляді цієї справи, а й своєчасно реагувати, застосовувати штрафні санкції. Наступне засідання призначене на друге липня, що там буде, – ми, знову ж таки, не знаємо, оскільки інша сторона знову не брала участі в розгляді…

Замість післямови

У процесі підготовки до друку цього інтерв’ю автор натрапив на іншу цікаву згадку про об’єкт в Підлісному та борги. В січні 2015 року депутат Олександрівської райради Андрій Лаврусь писав про те, що три десятка працівників овочесховища ПП «Галант-Україна» чекають зарплати по півроку-вісім місяців. Зазначалося також, що керівництво не перерахувало єдиний внесок на соціальне страхування, тому люди не можуть отримати допомогу з безробіття, а при їхньому виході на пенсію цей період не буде зарахований до трудового стажу. Був запит, підтриманий райрадою, та його спрямування для перевірки і реагування до райвідділу МВС. Це, втім, історія цілком звичайна, цікаво інше: за даними депутата, до кінця грудня 2013 року працівники овочесховища були оформлені на «Агроекохолоді». Тобто, якщо вірити Каспічу і Лаврусю, активи перекидалися з банкрута на «живе» фермерське господарство, а люди – з «живого» господарства на банкрута…