Яриніч: Кропивницький – не те ім’я, яке підтримується більшістю

Рішення профільного комітету Ради про перейменування Кіровограда на Кропивницький буде скасовано самим комітетом, або не набере підтримки в парламенті, – впевнений народний депутат Костянтин Яриніч, обраний у мажоритарному окрузі №99 (Кіровоград).

– Такі ідеї народжуються незрозуміло від кого і де. Незрозуміло, на що спирався представник „Народного фронту”, вносячи таке рішення всупереч думці місцевої громади. Можливо, це прояв тенденції, характерної для цієї політичної сили в цілому – чути тільки себе, – зокрема, зазначив він.

Нагадаємо, відповідний проект постанови був затверджений комітетом Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування вчора, 31 березня, і вже зчинив широкий резонанс серед місцевої громади. Одним з його ініціаторів є народний депутат з Кіровограду Олександр Горбунов, обраний до Ради за списком партії „Народний фронт”.

– Давати назву місту ніяк не можна без врахування думки його мешканців, – вважає його візаві Костянтин Яриніч з „Солідарності”. – І те, що насправді „Кропивницький” не те ім’я, яке підтримується більшістю – очевидно. Я, до речі, марно просив Горбунова надати хоч один документ, який свідчить про те, що цю назву підтримує більшість, або хоча б значна кількість городян. В нас є один документ – результати опитування, під час якого 1200 голосів було віддано за Кропивницький – це не друге і навіть не третє місце. Не зважати на думку людей ми категорично не маємо права. Дуже шкода, що окремі депутати, які нібито представляють Кіровоград, напевно, не відчувають настрої у ньому, це дуже погано. Тим більше, ми зараз знаходимось в процесі проведення децентралізації, є рекомендації Венеційської комісії – громада має вирішувати питання, які стосуються перейменування.

Яриніч є автором проекту іншої постанови щодо перейменування обласного центру – на Свято-Єлисавет. Її внесенню у парламент передувало звернення на адресу нардепа від 106 громадських організацій на підтримку цього імені, яке подавачі вважають консолідуючим.

– Почесні громадяни міста, міський голова також висловив свою думку, до нього зверталися представники громади, які пропонували чотири назви, в тому числі – Свято-Єлисавет, – констатує нардеп. – Але найголовніше те, що мешканці Кіровограда розуміють, що є історичні корені. Свято-Єлисавет як раз зберігає історичний корінь нашої історичної назви Єлисаветград, яка походить від назви фортеці Святої Єлисавети. Приставка „Свято-” нівелює всі суперечки навколо питання, на чию честь дана ця назва. Тим не менше, і це декого не влаштовує. Окремі люди готові знову руйнувати все „до основанія, а затєм…”, хочуть все перевернути і сподіваються, що їм за це поставлять пам’ятник. Нічого подібного. Треба цінувати свою історію, свій народ, і поважати думку мешканців Кіровограда. Не зовсім зрозуміла позиція по даному питанню і в інституту національної пам’яті – ці назви, спочатку Інгульськ, потім Кропивницький, народжуються десь у кабінетах, а не в суспільній думці. На комітеті знову звучало: „Ми маємо прийняти політичне рішення, народ про це навіть не згадає, звикне”. Але це не може бути політичним рішенням. Часи змінилися, панове народні депутати. Ви живете комуністичними штампами – призначити „зверху”, вузьким колом прийняти рішення „через коліно”. Частина депутатів, які підписали проект постанови про перейменування Кіровограда на Кропивницький, не знають історії міста, ніколи в ньому не були. Це просто кон’юнктурна робота. Для мене це виглядало, як виконання замовлення. З чим я категорично не згодний, і буду відстоювати думку більшості городян, які обирали мене до парламенту. Демократія будується на волі більшості.

У четвер профільний комітет скасував своє ж попереднє рішення про перейменування Кіровограда на Інгульськ, прийняте за рекомендацією того ж інституту національної пам’яті, та прийняв нове.

– Я впевнений, що його чекає така ж доля, – говорить Яриніч. – Або комітет його знову сам скасує, або під куполом Ради воно не знайде підтримки. Хочеться вірити, що більшість депутатів, в першу чергу – мажоритарників, знає, що таке дивитися в очі людям. Я залишаюсь при своїй думці: ми повинні врахувати думку людей, Кіровоградська міська рада на сесії має прийняти єдине виважене рішення, і тільки після цього питання може підніматись у Верховній Раді. Назва, яку не узгоджено з мешканцями міста, я впевнений, не буде підтримана у парламенті. Без людей, без їхньої волі, ми приймати рішення не можемо.