Інститут імені Ельворті: потрібні найкращі

“Україна-Центр”

Один з перших приватних вузів Кіровоградщини змінює не тільки назву, але й в цілому зміст і якість надаваної освіти під конкретні потреби місцевої економіки, а з 1 вересня 2018-го переїжджає в нові корпуси.

Василенко_Эльворти

Про те, чому, навіщо і як Кіровоградський інститут комерції стає Економіко-технологічним інститутом імені Роберта Ельворті, журналістам детально розповіли минулого тижня.

– Ми вирішили більш кардинально підійти до цього питання, змінити взагалі підхід до системи навчання, і все це закласти в назву. З 14 грудня 2017 року Кіровоградська інститут комерції став Економіко-технологічним інститутом імені Роберта Ельворті. Вуз не першим в регіоні змінює назву, це пов’язано не стільки з виконанням закону про декомунізацію, скільки з новим етапом у розвитку вузу, – стверджує виконуючий обов’язки ректора Ігор Василенко. – У нас з’явився новий інвестор, «Фонд Ельворті», який готовий інвестувати в якісну освіту. Ми ж маємо впроваджувати нові технології, які були б максимально наближені до потреб реального сектора економіки. І якраз зараз ми займаємося впровадженням дуальної системи освіти.

Про те, що це таке, ми неодноразово писали: розроблена в Німеччині дуальна система передбачає, що половину часу навчання студент проводить в стінах вузу, а половину – безпосередньо на підприємстві, де в повному розумінні цього слова працює за профілем одержуваної спеціальності, виконуючи не тренувальні , а реальні виробничі завдання і отримуючи заробітну плату.

Експеримент з впровадження в Україні системи дуального освіти проводиться зараз на рівні Міністерства освіти і науки, в інституті імені Роберта Ельворті частина студентів вже сьогодні пробують її «на зуб». Вони звільнені від плати за навчання, вчаться по суботах – тому що повинні отримувати все необхідне академічну навантаження, щоб отримати диплом державного зразка, але паралельно працюють на місцевих підприємствах.

– Розширюємо свою сферу на підприємства, де, ми сподіваємося, будуть працювати наші випускники. Вже працюємо з такими заводами, як «Ельворті», «Гідросила», інструментальний завод «Лезо», завод «Металіт» та інші. Наше завдання – дати можливість студентам отримати якісну освіту, реалізувати весь свій потенціал і бути успішними в житті, – наголошує Василенко.

За його словами, підготовка фахівців в інституті імені машинобудівника – одного із засновників заводу «Ельворті» (колишня «Червона зірка») буде максимально наближена, відповідно, до потреб машинобудування, а також аграрного, видобувного сектора і комерції. А благодійний фонд «Ельворті», що має, знову ж таки, безпосереднє відношення до місцевого машинобудівному бізнесу, готовий інвестувати близько 30 мільйонів гривень в розвиток інституту протягом 3 років.

– Думаю, з 1 вересня студенти почнуть вчитися в новому комплексі будівель, який знаходиться за адресою Чикаленко, 3 (колишня Медведєва. – Авт.). Близько 6,5 тисяч квадратних метрів загальної площі, там будуть світлі аудиторії, комп’ютерні класи, лабораторії, спортивні майданчики, їдальня, бібліотека – все, що потрібно… Зараз іде реконструкція, застосовуються енергозберігаючі технології, щоб взимку студенти сиділи в теплих аудиторіях і процес навчання був безперервним, – зазначає в.о. ректора.

Крім матеріальної бази, фонд готовий вкластися в мотиваційні заходи для майбутніх студентів: кращі зможуть розраховувати на 100 або 50-відсоткове покриття вартості навчання та стипендії.

– У нас досить амбітні плани. Нова будівля дасть багато можливостей, протягом року вже плануємо отримати ліцензію на нову спеціальність – інформаційні системи і технології. Далі, ще через рік, плануємо отримати ліцензію на механічну інженерію – конструктори і технологи. Через три роки плануємо отримати можливість готувати магістрів за всіма цими спеціальностями, – каже Василенко.

Є бажання готувати фахівців і в сфері агрономії – область у нас сільськогосподарська, є попит. Нікуди не подінуться і спеціальності, за якими інститут вже проводить підготовку: маркетинг, облік та оподаткування, банківська справа і страхування. Навчатися за дуальної або традиційною системою – кожен майбутній студент буде вирішувати для себе сам, за бажанням.

– Розраховуємо, що будуть тренери з реального сектора економіки, – каже Василенко. – Якщо економічні спеціальності – фінансові директори підприємств, якщо це маркетинг – начальники відділів маркетингу. Напрацьовуємо співпрацю з іншими інститутами, університетами, наприклад, університетом Альфреда Нобеля, плануємо запрошувати їх фахівців. Наше єдине завдання – щоб наші студенти мали якісну освіту, щоб вони задовольняли потреби роботодавців, але в першу чергу – власне бажання успішного життя.

Наразі в інституті за трьома спеціальностями навчаються по 85 осіб на кожному курсі, стільки ж вчаться заочно. І стільки ж там планують в перспективі набирати на нові спеціальності. Також в планах – відновлення з наступного року роботи коледжу при вузі, який в останні два роки не набирав студентів.

Втім, чекати початку змін цілий рік в інституті не мають наміру – прес-конференція проводилася в новому класі на 14 студентів, де вже стояли спеціальні столи, а на сьогодні вже повинні були завезти нові комп’ютери. Всі аудиторії, за запевненнями керівництва, вже незабаром будуть оснащені мультимедійними проекторами та іншим сучасним обладнанням для якісного проведення всіх видів навчальної діяльності.

При інституті планують відкрити також і бізнес-школу, де будуть проводитися семінари з маркетингу, бухгалтерського обліку, бізнес-інформатики.

– Вже спілкувалися з керівництвом заводів «Друкмаш-Центр», «Радій», вони готові направляти своїх співробітників, є заявки від інших міських підприємств. Це можуть бути і приватні підприємці невеликого масштабу – всі, хто має бажання отримати відповідні знання. Зараз розробляються програми курсів, з січня стартуємо, – ділиться планами Василенко.

Чого в інституті робити не планують – так це підвищувати вартість навчання. А в поточному навчальному році вполовину знизили вартість оплати для всіх. Ще не планують «переманювати» викладачів за спеціальностями, які будуть відкривати, з місцевих державних вузів. Хоча цілком очевидно, що саме з Центральноукраїнським національним технічним університетом приватний економіко-технологічний в першу чергу вступить в конкуренцію.

– У нас мають викладати найкращі – є таке бажання і бачення. Ми будемо робити кроки для того, щоб цього досягти, – підкреслює Василенко.

А ще є завдання зменшити відсоток випускників шкіл, які щороку покидають нашу область – сьогодні, згідно з даними офіційної статистики, 70% з них не залишаються тут, виїжджаючи в інші регіони і за кордон.