15-та об’єднана: «політ» нормальний

Мости, дороги, очищення та озеленення – на них і не тільки збираються витрачати майбутні доходи в Приютівській об’єднаній територіальній громаді (ОТГ), яку прямо зараз створюють на Кіровоградщині. Вона стане умовно ювілейної – п’ятнадцятою на території області.

Тим часом Соколовська ОТГ, у яку в кінці минулого року об’єдналася частина сіл Кіровоградського району, стала в першому півріччі 2017-го п’ятнадцятою ж серед 366 українських громад у рейтингу фінансової спроможності, складеному Міністерством регіонального розвитку. Профіцитний бюджет прогнозують і її майбутній «колезі» з району Олександрійського.

ОТГ_1_бол

Гроші

У кінцевому рахунку все робиться в першу чергу заради появи своїх грошей, які можна буде витратити на все те, на що роками не вистачало у держави. І як наслідок – для надбання більшої самостійності.

– Якщо у нас бюджет до 6 мільйонів, то ще 6 мільйонів буде надходити на одну селищна рада, – ділиться розрахунками Вікторія Лисенко, селищний голова Приютівки. – Удвічі, тільки за рахунок ПДФО. Він зараз платиться в район і в державу, ми отримуємо нуль з цього податку. Держава гарантує, що 60% буде отримувати об’єднана громада. По-друге, Фонд регіонального розвитку три роки надає допомогу з розрахунку на кількість населення. Наприклад, на 15 тисяч населення – 10 мільйонів. Перший рік (після об’єднання, – авт.) – 100%, другий і третій рік – по 50%. В цьому році ми виграли грант на очисні споруди, залучили 1,5 мільйона державних грошей, своїх витратили 150 тисяч. Об’єднані громади мають першочергове право на участь (в державних грантових програмах, – авт.), для них окремий капітал. Тобто це залучення коштів і «соцеконому», і Фонду регіонального розвитку, і Міністерства інфраструктури – з усіх трьох джерел, якщо ми напишемо проекти. А ми їх пишемо – це я можу по своїй громаді сказати. Плюс прямі бюджетні відносини. Зараз як працюємо по бюджету – ми, райдержадміністрація, облдержадміністрація і тільки потім Київ. Потім ми виходимо на прямі відносини з Києвом, з державним бюджетом. Наближення адмінпослуг до людей – питання всі вирішуються на місці, земля, фінанси. Тобто у нас немає вже підконтрольності, підзвітності – все вирішує громада.

Нерозумно сидіти і нічого не робити, якщо дають кошти, впевнена Лисенко. Тим більше, незабаром об’єднані громади зможуть отримати ще й право розпоряджатися розташованими на їх територіях землями сільськогосподарського призначення самостійно, без Держгеокадастру. І заробити ще більше, особливо з огляду на скасування мораторію на продаж цих самих земель, яке рано чи пізно станеться. Але якщо для цілком самодостатньої Приютівки створення ОТГ – питання зростання і розвитку, то для деяких інших учасників процесу – можливо, остання можливість підвищити шанси на власне виживання.

– Ми – дотаційний сільська рада, – констатує Микола Сироватка, сільський голова Ізмайлівки. – Якщо ми дотаційні, виживе громада чи не виживе, саме моя територія сільської ради, яка має утримувати школу, дитячий садок, установи культури і так далі? Тому приймаємо рішення про об’єднання.

Згідно з наведеними ним розрахунками, дохід сільської казни в перерахунку на душу населення за рахунок змін в оподаткуванні та інших після входження в ОТГ виросте більше ніж в 1,7 рази.

ОТГ_2

Плани

І в Приютівці, і в Ізмайлівці, і в інших селах та селищах, які прийняли спільне рішення і йдуть назустріч першим виборам у новій територіальній одиниці, вже визначилися, на що пустити збільшені доходи. Нагадаємо, до складу ОТГ дали згоду вступити також сільради Головківки, Войнівки, Протопопівки і Костянтинівки.

Після того як всі вони на своїх сесіях прийняли рішення об’єднуватися, робоча група, до якої увійшли представники всіх 6 громад, склала план дій з розвитку, зараз він обговорюється на місцях. Пропозиції продовжують надходити, у документ ще вноситимуться зміни та уточнення.

– Після цього документи пересилаються в обласну державну адміністрацію для отримання висновку, що у них все правильно пройшло, – пояснює Сергій Коваленко, перший заступник голови Кіровоградської ОДА. – Тоді вони проводять на сесіях останнє голосування – про завершення процедури об’єднання. І приймають клопотання про призначення перших виборів, посилають нам, ми переправляємо на ЦВК.

Вже найближчим часом, до середини серпня, в обласній адміністрації планують завершити всі необхідні процедури. Після виборів, дату яких призначить Центрвиборчком, у новій громаді будуть створені нові органи влади, а прямі бюджетні відносини з державою почнуться разом з новим фінансовим роком. У Приютівці з перших хороших грошей хочуть побудувати міст, який напряму з’єднає селище з сусідньою Войнівкою.

– Ми об’їжджаємо велику відстань, нам потрібно виїхати в місто (Олександрія. – авт.), з міста – у Войнівку. Ми вже кілька років плануємо, але це не один мільйон, – каже Вікторія Лисенко.

ОТГ_3

Крім економії часу для жителів двох населених пунктів, об’єкт повинен забезпечити і безпеку їх пересувань. Зараз, за словами селищного голови, люди часто користуються незаконним «поромом», а взимку – ходять по льоду. Крім моста, планують будувати Будинок культури і зайнятися капітальними ремонтами доріг, зокрема районного значення, які теж перейдуть на баланс ОТГ.

– Будемо витрачати на дороги, – каже і Микола Сироватка. – У нас шість населених пунктів, протяжність дуже велика, є над чим працювати і на що витрачати. Дай Бог, щоб тільки кошти були.

Надалі в Ізмайлівці сподіваються купити сміттєзбиральну техніку, зайнятися очищенням та озелененням. Найстарший сільський голова серед тих, що об’єднуються сьогодні в Олександрійському районі підкреслює: все робиться на перспективу, коли державних адміністрацій у їхній сьогоднішній якості вже не буде – щоб керувати самодостатньо.

Зміни

Паралельно зі змінами в адміністративно-територіальному устрої йдуть і інші, які не пов’язані безпосередньо з об’єднанням громад, але однозначно будуть впливати на їх подальше життя. У країні проходять освітня і медична реформи – створюються освітні та госпітальні округи. Створення або не створення ОТГ на ці процеси ніяк не впливає.

– Як би ми не хотіли, буде опорна школа там, де це визначено згідно із законом, згідно з методиками та розрахунками, – каже Лисенко. – І до цього закривалися школи в селах – якщо там 20 людина вчиться, а бюджет школи 3 мільйони. У нас зараз на балансі три шкільні автобуси, підвозяться діти з сіл Березівка, Костянтинівка і Бандурівка до наших шкіл, Приютівських. Проблем ніяких немає. Спочатку – так, були обурення, але зараз все добре. Батьки задоволені, діти задоволені, освіта – краще.

Те, до чого нові форми управління безпосередньо причетні – як і де будуть надаватися адміністративні послуги, наприклад, вирішать в самих громадах. На територіях, де зараз діють сільські та селищні ради, залишаться старости і необхідний колектив, послуги будуть надаватися там же, де і надавалися. Землевпорядник, видача довідок від усіх організацій, оформлення заповітів, реєстрація смерті, народження, шлюбу і так далі. Громада сама вирішить, що їй залишити на місцях, і нікому не потрібно буде їхати з села в Приютівку, щоб отримати довідку від газовиків, наприклад, – запевняє ініціатор об’єднання.

На даний момент воно йде за планом, відповідно до законодавства, обласний центр сприяння розвитку громад надає консультації, обласна адміністрація здійснює юридичний супровід процесу. Перешкод для того, щоб все пройшло, як годиться, там не бачать.

– Це відпрацьований механізм, оскільки вже 15-та громада (об’єднується на території області, – авт.), – підкреслює Сергій Коваленко. – Вони йдуть у розвиток, йдуть позитивно. Думають про майбутнє, не тримають камінь за пазухою, розуміють, що у них буде, як у них буде. Розуміють, що у них буде профіцитний бюджет, і будують плани.

Андрій Трубачев