414: 1 не на користь Світловодська

Якісь римські пристрасті панують у міській раді Світловодська – через протистояння мера і частини депутатів цей районний центр став єдиним населеним пунктом Кіровоградщини, який увійшов в 2018-й без бюджету. Домовитися так і не вдалося – затверджений річний кошторис у міста з’явиться в кращому випадку до лютого.

16011822

Ситуація непересічна: влада 414 місцевих громад з 415, які діють на території регіону, свою роботу зробила вчасно. У перших числах січня голова обласної державної адміністрації Сергій Кузьменко зустрівся зі світловодським міським головою Валентином Козярчуком, щоб обговорити ситуацію, що склалася. І публічно нагадав, що вчителі, лікарі, працівники соціальних служб та інші бюджетники не повинні ставати її заручниками.

– Проводьте консультації з депутатським корпусом і налагоджуйте роботу міської ради, – зокрема, закликав Сергій Кузьменко. – З депутатами треба спілкуватися за круглим столом, по-діловому, обмінюватися позиціями і знаходити компроміси. Це ваша робота.

Мова заходила навіть про дострокові вибори, які можуть пройти в Світловодську, – як однин із шляхів вирішення патової ситуації. Козярчук тоді обнадіяв у тому дусі, що атмосфера налагоджується і вже на наступний день проект бюджету все ж таки буде розглянутий на пленарному засіданні. На жаль, цього не сталося.

Що, власне, відбувається, чому чи то 15, чи то 17 – вважай, половина місцевих обранців – ні в яку не хочуть співпрацювати з мером, ми спробували з’ясувати у секретаря нестабільного органу Юрія Сап’янова. Як і личить представнику «Свободи», за словом він в кишеню не поліз, назвав все «цілеспрямованою акцією, спрямованою на дестабілізацію ситуації в місті», говорив про фінансові потоки і ультиматуми, шантаж і «чиєсь замовлення». Про те, як замість прийняття бюджету вже в цьому році виводили зі складу одного з депутатів. Заява про складення повноважень, мовляв, принесла дружина, а сам він нібито в Москві на апараті Ілізарова, обидві руки у нього перебиті, і нічого підписати він не міг. В одному цьому реченні стільки зайвої інформації, що можна забути, про що питав. Але вдалося намацати і деяку конкретику.

– Вони (опозиція, – авт.) хотіли відставку секретаря – не набрали достатньої кількості голосів… Тоді вирішили не фінансувати весь виконком. Тобто, якщо секретар не йде, ми шантажем – не дамо зарплати працівникам виконавчого комітету, і тоді вони повинні мене вмовити, щоб я сам пішов, – стверджує Сап’янов. – Це привід для Служби безпеки України шукати замовника, тому що війна на сході – війна на сході, а ця війна робиться в центрі, деструктив, дестабілізація взагалі. Не всі люди розуміють деталі, тонкощі і подробиці – лають всіх, і абсолютно правильно лають, кажуть, нас не цікавлять ваші розборки, нам потрібен результат…

А він як раз і кульгає, виходить. Адже у сусідніх містах відносини в радах не набагато тепліше, з тією лише різницею, що в Олександрії «Оппоблок» і «Батьківщина» в числі інших об’єднувалися за мера, в Світловодську – проти, а в обласному центрі тепер взагалі незрозуміло, хто за кого. Але у них бюджет є, а у Світловодська – немає.

Як тепер бути, знає перший заступник голови ОДА Сергій Коваленко. Хоча адміністрація не має права втручатися в діяльність органів місцевого самоврядування, саме вона відповідає за те, щоб ці органи виконували норми Конституції, законів і кодексів.

Є стаття Бюджетного кодексу, яка говорить, що в разі, якщо новий бюджет не прийнятий, одна дванадцята від суми бюджету минулого року щомісяця спрямовується виключно на захищені статті, – пояснює заступник голови. Тобто на заробітну плату бюджетникам, енергоносії, харчування, медикаменти. Цього ресурсу Світловодської міської ради повністю вистачає. Пройшло засідання виконкому, на якому прийнято відповідне рішення, підписані документи.

Вселенської катастрофи, таким чином, не сталося. Світловодськ не зникне з лиця землі, як, швидше за все, нікуди не дінуться Черкаси, де головний фінансовий документ на 2018 й теж вчасно прийнятий не був. Поки депутати і мер не прийдуть «до спільного знаменника», і це не буде зроблено, сто відсотків витрат йтимуть суворо туди, куди сказано в кодексі. І все. На розвиток – дороги, комунікації і т.п., за цей час не буде виділено ні копійки.

До слова, за словами Сап’янова, на казначейському рахунку у міськради є близько 10 мільйонів нерозподілених коштів, які можна було б витратити на щось хороше, а однієї дванадцятої бюджету минулого року вже не вистачає навіть на канцтовари.

– Ми працюємо по одній дванадцятій, за попереднього року. Але ви розумієте, ціна паперу, картриджі, послуги і все інше – ми не можемо навіть роздрукувати в повному обсязі додаткові папери на черговій сесії, – нарікає секретар.

Втім, нарікати йому, як всім без винятку колегам по раді укупі з мером, особливо немає на кого – гра командна, результат – на табло. І цілком може бути, що будуть заміни. У всякому разі, голова адміністрації зазначив, що позачергові вибори міських депутатів у Світловодську можуть пройти за рішенням або Верховної Ради, або ЦВК – в разі об’єднання міста Світловодська з іншими територіями в об’єднану територіальну громаду. Це стосуватиметься також і міського голови.

Андрій Трубачев