Кому в Раді «десяточка» світить?

«Україна-Центр»

Нардеп з Кіровоградщини заплатив податки лише з десятої частини задекларованих активів – стверджують у Генпрокуратурі. Про це днями повідомила авторитетна «Українська правда».

У публікації йдеться про дев’ять рішень Печерського суду столиці, прийнятих за клопотанням відомства Юрія Луценка, в якому розслідують можливе ухилення від сплати податків дев’ятьма народними обранця. Видання згадує 3 частину 212 статті КК, санкція якої передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 5 до 10 років з позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Підозрюваних в тому, за що свого часу зрештою посадили знаменитого американського гангстера Аль Капоне, перевірятиме Державна Фіскальна служба.

Спочатку про земляків. Нагадаємо, Олесь Довгий – самовисуванець і представляє сьогодні в парламенті «Волю народу», Олександр Горбунов пройшов в Раду за списком «Народного фронту». І якщо першого, сина екс-міністра часів Кучми, праву руку мера Києва Черновецького і зятя бізнес-леді з Партії регіонів, вже багато років тому називали мільярдером, то єдиним широко відомим активом, що має відношення до Горбунова, є ресторан «Тиха гавань» у парку Перемоги, не раз ставав темою скандальних публікацій і журналістських розслідувань.

Відкриті джерела згадують цілий ряд фірм, до яких в різний час мав відношення «фронтовик» починаючи з середини 1990-х – «Смальта», «С.С.Ж.», «Елва», «Сенс-Агро», «Фірма «СД Лтд ». Широкому загалу ці назви не говорять нічого, тому тут якраз той випадок, коли 12 мільйонів пояснити складніше, ніж 55 – гривневий еквівалент активів, задекларованих Довгим.

Саме стільки – 12 мільйонів гривень – становить вартість показаного Горбуновим в ході кампанії з е-декларування. У ГПУ з посиланням на дані податкової стверджують, що офіційно з 1998 по 2015 рік нардеп заробив всього 1,2 мільйона – пише «Українська правда». Довгий, за їхніми ж даними, приблизно в два рази «скромніше»: за той самий строк в його податкових документах відображено трохи більше, ніж п’ята частина задекларованого – 11,8 млн. грн. Крім того, він не вказав вартість наведених в електронній декларації картин і годинників, і придбав в 2015 р корпоративні права за 15 мільйонів.

Крім названих двох нардепів, суд дав добро на перевірку Борислава Розенблатта з «Солідарності», Євгена Бакуліна з «опозиційно блоку» і його однопартійця Юрія Солода, чоловіка Наталії Королевської , двох радикалів – Андрія Лозового та Сергія Рибалки, ще одного представника« Народного фронту» Віктора Романюка, а також Геннадія Бобова з групи «Відродження».

Коротко про кожного. Розенблат задекларував майже 109 мільйонів на рахунках і готівкою, в ГПУ стверджують, що за 17 років він сплатила податки тільки з 3 з гаком мільйонів. Його бізнес чималий і досить відомий – це як мінімум маслозаводи, будівництво і торгівля будматеріалами, перевезення, цукрове виробництво і сільське господарство.

Бакулін з «оппоблоку», який свого часу керував не чимось, а НАК «Нафтогаз», задекларував 42 з гаком мільйони грошей, будинок за 5 з половиною мільйонів і два авто ще на 2,5 мільйони. За даними прокуратури, податки з 1998 по 2015 -й їм сплачено лише з 13 мільйонів. Уродженець Росії, ріс і жив на Донбасі, один з учасників відомої «нафтогазової теми» Юрія Бойка, з початку 2000-х очолював також «Укргазвидобування» і «Укртранснафту».

Його однопартійця Юрія Солода, відомого насамперед як чоловіка нардепа Наталії Королевської, називали власником алюмінієвих компаній «Солур» і «Укрспецмет». Перше засноване в 2006 році його матір’ю Людмилою Бендюг, друге номінального належить лондонській компанії. Солод задекларував майже 35 мільйонів і квартиру ще за 8, заробивши офіційно, за версією ГПУ, трохи більше 3 мільйонів за ті ж 17 років.

Скандальний «ляшковець» Лозовий задекларував 150 тисяч євро, 50 тисяч доларів і 800 тис. гривень готівкою, а також картини, антикваріат тощо не названої вартості. У Луценка в той же час не знайшли інформацію про його доходи з 2000 року, крім «депутатських» у 2015 р. У біографії 27-річного заступника голови радикальної партії – навчання в аспірантурі, робота довіреною особою керівника молодіжного крила Партії зелених, обрання до Київради, потім – до Верховної Ради. Усе.

Ще один радикал в списку на перевірку – Сергій Рибалко. Задекларував більше 49 млн. грн. готівкою і в банках. У 1999-2015 рр., За даними ГПУ, сплатив податки з 16 млн. грн. доходу. Мав відношення до торгової марки Semki і декількох іншим, був заступником голови Нацагентства з проведення «Євро-2012», ще рік – заступником міністра охорони навколишнього середовища в другому уряді Тимошенко, хоча більшу частину біографії з 2005 року пропрацював в приватних компаніях.

Віктор Романюк з «Народного фронту» отримав бізнес-освіту у Франції, все життя працював на менеджерських посадах в різних компаніях, нічого кримінального. Але, задекларувавши 15 мільйонів готівкою за той же період, що і інші, заплатив податки лише з 1,4 мільйона.

Замикає генпрокурорський список дев’яти Бобов з «Відродження», який задекларував купу готівки – 100 мільйонів українських і 2,5 мільйона американських грошей своїх, і ще майже 2 мільйони доларів дружини. А за даними податкової, в 1998-2015 рр. він заробив 118,7 мільйона грн. Крім того, за інформацією фіскалів, на яку посилається судове рішення, в 2015 році нардеп отримав ще 17 з гаком мільйонів дивідендів від приватних структур, що не були задекларовані, і ще 40 банківських переведень від фізосіб на 1-3 мільйони кожен. Бобова знають як власника цукрового заводу і 45 тисяч гектарів орної землі в Черкаській області. Свого часу він був довіреною особою Ющенка, потім – депутатом облради, а потім – депутатом Верховної Ради від Партії регіонів.

Загалом Генпрокуратурою за невідповідність задекларованого офіційним доходам розпочато перевірку щодо 29 народних депутатів, а НАБУ, проаналізувавши е-декларації, розпочало кримінальні провадження щодо 6 нардепів, 11 суддів, 2 голів районних державних адміністрацій, 1 заступника голови обласної ради і 1 керівника центрального органу виконавчої влади. Так що в світлі софітів – поки тільки перша дев’ятка. Продовження буде точно. Чи будуть реальні вироки – велике питання.