Світлана Клюкіна: «Я дуже сподіваюся на справедливість»

Заявником у справі про неправомірну вигоду, яку, за версією слідства, отримала колишній керівник одного з відділів Прокуратури Кіровоградської області Світлана Клюкіна, є людина, оголошена в розшук за умисне вбивство та обвинувачена також у злочині, пов’язаному з наркотиками, – стверджує сама екс-прокурорка.

06-01-640x480

Її справу зараз розглядають у Ленінському районному суді Кропивницького, напередодні чергового слухання в процесі обвинувачена та її адвокат Володимир Мусієнко погодилися зустрітися, щоб поділитися власним баченням всієї цієї скандальної історії.

Нагадаємо, Клюкіну затримали в грудні 2015-го. Висунуте звинувачення – отримання хабара в 6500 доларів за те, щоб зняти арешт з позашляховика Porsche Cayenne і відкликати з суду апеляційну заяву прокуратури у справі про ДТП, що сталося у Кіровограді. Винуватцем була мешканка столиці, яка на момент події чекала дитину. За місяць до затримання Клюкіної Ленінський райсуд призначив жінці покарання у вигляді 3-х місяців позбавлення волі з позбавленням права керувати автомобілем. Прокурор прокуратури області Гончаренко подав апеляційну скаргу про позбавлення її волі на 2 роки. Згодом історія обростала за допомогою ЗМІ всілякими подробицями, про які ми також згадаємо.

“Це смішно”

Ця фраза звучала в ході інтерв’ю кілька разів – сама героїня скандальних публікацій не тільки не визнає свою провину, а й стверджує, що багато згаданих подробиць не відповідають дійсності.

– Не брали мене «на гарячому», як про це писали всі газети. Я перебувала на робочому місці, спустилася в нижній відділ, де у нас загальний контроль, зустріла купу людей. Вони мені сказали: «Світлана Миколаївна, ми до вас». Добре, ходімо. Я відкрила кабінет, мені пред’явили ухвалу. Все, – стверджує екс-прокурор.

За її словами, справі дали хід після того, як вона відмовилася укладати зі слідством договір про визнання провини за схемою «здай друга та отримай умовно».

– Мною були відкинуті всі пропозиції НАБУ про те, щоб співпрацювати. Співпраця у них має на увазі не тільки те, щоб я визнала провину, але і те, щоб я викрила кого-небудь. Когось вище або суддів – пропонували два варіанти. Це відбувалося неодноразово, в присутності мого адвоката. Я себе винною ні в чому не вважаю. Я впевнена у своїй невинності. Крім того, я не вважаю відповідним своїм моральним принципам, навіть якби мені було колись десь щось відомо, про когось щось розповідати, – говорить Клюкіна.

Поки матеріали не оголошені в суді, не розповідає обвинувачена і про подробиці самої справи, що коштувала їй роботи і репутації. Обіцяє, що це обов’язково станеться, коли прийде час. Але оцінку самим звинуваченням дала цілком однозначну.

– Я взяла гроші за те, чого не могла зробити? Я не була процесуальним керівником, просто була начальником відділу. Процесуальний керівник, у нього є флешка так звана, має доступ до реєстру досудових розслідувань за своїми виробництвам. Я мала доступ тільки до своїх виробництв, де була призначена процесуальним прокурором. В даних виробництвах я не була процесуальним прокурором, були мої працівники. Процесуальний прокурор у нас – незалежна особа. Багато разів у нас не сходилися думки – не по цій справі, в цілому він відповідає за результат, йому ходити до суду. Більше того, жоден документ мною не був підписаний. У тому числі по її (винуватиці ДТП. – Авт.) Вироку довідка була складена процесуальним керівником, підписана заступником прокурора області і спрямована в Генеральну прокуратуру. Нам нема чого було приховувати. Якби я щось хотіла, я могла б не відправити тощо. Але все робилося відповідно до закону. Більш того, було проведене службове розслідування, і воно встановило, що всі мої дії були законними, – наголошує Клюкіна.

Чоловік, співмешканець, злочинець?

Матеріали службового розслідування, про яке йде мова, є в кримінальній справі і будуть оголошуватися в подальшому. Саме вони стали свого часу підставою для відновлення на роботі екс-прокурорки, яка перебувала під слідством.

– 6 квітня минулого року мене відновили, в цей же день мене звільнили, і я по сьогоднішній день у процесі відновлення, – пояснює вона.

Але набагато цікавіше перипетій зі звільненнями і відновленнями держслужбовців – витоки самої гучної справи проти Клюкіної. Як правило, кримінальні виробництва починаються з заяви. В даному випадку – заяви про вимагання хабара, поданого 11 грудня 2015 року до СБУ людиною, яку прокурори Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП) називають сьогодні представником учасниці того ДТП з «Кайен», а місцеві ЗМІ вже охрестили її можливим співмешканцем.

– Був такий заявник Каменчук. Я його не знаю взагалі, жодного разу не бачила, – стверджує обвинувачена.

Її адвокат конкретизує: згідно з матеріалами, які захист вже відкривала слідству, цей самий Каменчук Олександр Олександрович з січня 2016 року перебуває в розшуку за звинуваченням в умисному вбивстві. Відповідні дані можна знайти на офіційному сайті розшуку МВС. Але і це не все – за словами юриста, в Солом’янському районному суді міста Києва розглядається справа про контрабанду і збут наркотиків в особливо великих розмірах, обвинувачений – той же заявник.

 

Каменчук

– Особливо тяжкий злочин, – констатує Клюкіна. – Справа розслідувалася, як ви думаєте, ким? СБУ міста Києва. І ось людину третій рік не можуть нібито знайти.

Саме співробітники СБУ спільно з інспекторами Генпрокуратури затримували її в рамках виробництва, розпочатого за заявою Каменчука, менше ніж за місяць до скоєння вбивства, в якому його звинувачують. До того ж, на думку екс-прокурора, на той момент були відсутні підстави для затримання, передбачені ст. 208 Кримінально-процесуального кодексу.

– Тим не менше, я була затримана, відвезений в місто Київ, де мені ще на порозі сказали, мовляв, «Миколаївна, все буде добре, скоро його закриють, ви повернетеся, у вас все складеться, по-іншому будете ставитися до затримання…» Я теж весь час сподівалася: ось, розберуться… Напевно, мені не пощастило з професіоналами, – каже вона.

Власна думка про причини виникнення звинувачень і кримінального провадження з настільки дивними збігами Клюкіна, яка не визнає своєї провини, теж приберігає на потім:

– Я б теж хотіла дізнатися. Кому-то, я, напевно, завадила. Може, у когось була особиста неприязнь до мене. Думки є, але я їх не буду оголошувати, оголошу їх пізніше. Я не можу говорити про те, що не доведене, припущення не хочу висловлювати. Я зіткнулася з несправедливістю і не хочу, щоб хтось зіткнувся з нею так само. Я нікому не бажаю зла. Я не знаю, кому це було потрібно – тріпати мені нерви третій рік поспіль? А якби я не витримала?

Швидше за все, все стане трохи ясніше, коли в суді почнуть допитувати свідків. Проте, версія про те, що через начальницю відділу прокуратури хотіли дістатися до когось іншого, не виглядає повністю нежиттєздатною з урахуванням вже озвученого в засіданнях. Так, прокурори САП виступали проти того, щоб справа слухалася колегією суддів у складі суддів Льон, Загреби і Бутельскої у зв’язку з сумнівами щодо їхньої неупередженості.

Було заявлено, зокрема, що «допитані під час досудового розслідування свідки прямо вказують на участь суддів Ленінського районного суду спільно з прокурором в корупційних угодах, висловлювання вимог надати йому (очевидно, судді. – Авт.) І прокурору гроші за прийняття рішення». Копії відповідних документів надані суду. Колегія, втім, у відведенні відмовила, вказавши, що докази корупційних правопорушень або взаємозв’язків суддів з підозрюваними не надані. Варто відзначити також, що розгляд було передано до нашого Ленінського районного з Солом’янського суду Києва за клопотанням обвинувачених.

Плюс обвинувачений, плюс звинувачення

Чому «обвинувачені» у множині – тому що звинувачують не тільки колишню керівницю відділу облпрокуратури в отриманні хабара, а й Сергія Льовіна в посередництві. В одній з ухвал, винесених судом у рамках процесу, йдеться про те, що цей самий Льовін знятий з реєстрації в Україні у зв’язку з виїздом на постійне місце проживання в Республіку Чорногорія, перебуває на консульському обліку в цій країні, але на судові засідання не з’являється. Ми прямо поцікавилися у Світлани Клюкіної, хто це взагалі такий.

– Він приватний підприємець, як оголошували, у нього якісь фірми, я навіть не скажу які, – каже вона. – Я його знала з Олександрівки, за рекомендацією людей, але ніяких близьких стосунків я б ніколи з ним не мала. Ніхто цим не цікавився. Це звичайний громадянин, про якого я знаю дуже мало, при тому, що ми проходимо по одній справі.

Її адвокат стверджує, що в цілому з будь-якими фігурантами справи, з тієї ж винуватицею ДТП, заявниками, у його підзахисної ніякого зв’язку немає – ні по телефону, ні особистих зустрічей, і це підтверджується в тому числі матеріалами кримінальної справи.

– Все одно що, якщо ми зараз звідси вийдемо, я скажу, що ви у мене взяли 200 доларів. Вася сказав Петі, а Петя – Маші. Вони мене ніхто не бачив, ніхто зі мною не спілкувався по телефону. Це все зі слів. Було б смішно, якби не було так сумно, – підсумовує сама обвинувачена.

За словами Клюкіної, після остаточної відмови співпрацювати зі слідством в рамках договору про визнання провини проти неї були висунуті нові звинувачення.

– Раптово з’явилося в квітні кримінальне провадження за ч.2 ст. 357 і по ч.1 ст. 366, які об’єднували, потім роз’єднували, – стверджує вона. – На даний момент мені закидають, що я зберігала вдома документи, які мали важливе значення, без них не міг працювати Олександрівський райвідділ міліції (якийсь час вона працювала в Олександрівській районній прокуратурі, була прокурором району. – Авт.).ЕНасколько вона життєздатна, ця їхня версія, я не можу сказати, оскільки ще не оголошені матеріали досудового розслідування. Але я також не визнаю себе винною в цьому і буду відстоювати свою позицію.

Далі буде

Відзначимо для чистоти експерименту, що нашої віри у непідкупність і незаплямованість українських прокурорів, суддів і далі за списком дуже давно чортма, не залишилося її ні краплі практично навіть на самому дні журналістської душі. Чого там з надлишком, так це віри в об’єктивність і неупередженість, які в нашій роботі – не чесноти, а абсолютно необхідні професійні компетенції. Саме тому з’явився цей матеріал – занадто часто останнім часом окремі колеги намагаються підмінити не тільки слідчих, а й державного обвинувача з тим же судом, виносячи на сторінках і екранах фактичні вироки – як обвинувальні, так і виправдувальні. Це дорога не туди, і ми по ній йти не будемо.

А будемо ми ходити в засідання і професійно висвітлювати хід судового процесу. Тим більше що ні сама обвинувачена, ні її захист не просили, щоб розгляд був закритим. Кажуть, що ні від кого не ховаються і хочуть, щоб громадськість бачила, що відбувається.

– Єдине моя прохання – це об’єктивність. Я дуже сподіваюся на справедливість і об’єктивність з боку журналістів, – каже сама екс-прокурор.

Чергове засідання у «справі Клюкіної» відбулося вчора, розпочали досліджувати матеріали негласних слідчо-розшукових дій (НСРД), зокрема перші відеозаписи. А прокурори САП підтвердили: той, хто заявив про хабар та, як виявилось, ще й носив для СБУ приховану камеру, справді обвинувачений у тяжких злочинах, і знаходиться «офіційно в розшуку».

Що в кишенях?

Згідно найбільш свіжої е-декларації Світлани Клюкіної від 25 березня поточного року, у її власності, зокрема спільній, перебувають земельна ділянка в Підгайцях площею півтори тисячі квадратних метрів, 50-метровий житловий будинок і 43-метрова квартира в обласному центрі.

У минулому році вона отримала 142,6 тисячі гривень зарплати на основному місці роботи – в Прокуратурі Кіровоградської області. Крім того, згідно з документом, вона отримала 60 тисяч гривень в подарунок від громадянки України Віри Донських і 400 гривень доходу на накопичувальну карту державного «ПриватБанку».

Серед фінансових зобов’язань – кредит в державному ж «Укргазбанку» на 38 з гаком тисяч доларів, узятий в 2008 році, і близько 19 тисяч гривень зобов’язань по кредитній карті «ПриватБанку» – датою виникнення останнього зобов’язання значиться 2 січня 2016- го. Тоді проблеми колишньої прокурора якраз тільки починалися.